Okul yöneticilerinin ve öğretmenlerin örgütsel yalnızlığı: Fenomenolojik bir araştırma
Organizational loneliness of school administrators and teachers: A phenomenological study
  1. Tez No: 940444
  2. Yazar: HÜSNİYE ÜNAL ÇALIŞKAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SERKAN KOŞAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
Okullarda çalışanların yaşadıkları yalnızlık duygusu onların örgütsel bağlılıklarını, iş doyumlarını ve iş performanslarını belirleyen önemli etkenlerden biridir. Bu nedenle örgüt çalışanlarının örgütsel yalnızlık ifadelerinin incelenmesi ve bu duruma yönelik belirttikleri görüş ve öneriler örgütlerin etkinliği ve verimli bir iş yaşamı açısından önemli görülmektedir. Bu gerekçe ile bu çalışmanın amacı örgütsel yalnızlık konusunun irdelenerek, temel eğitim kurumlarında görev yapan okul yöneticilerinin ve öğretmenlerin yaşadıkları yalnızlık duygusunu belirlemek ve tartışmaktır. Araştırmada nitel araştırma yöntemlerinden fenomenoloji deseni kullanılmıştır. Araştırmanın katılımcılarını 2023-2024 eğitim öğretim yılında Ankara ilinde Millî Eğitim Bakanlığına bağlı temel eğitim kurumlarında görev yapmakta olan 10 okul yöneticisi ve 10 öğretmen oluşturmaktadır. Bu araştırmada, katılımcıların belirlenmesinde amaçlı örnekleme yöntemlerinden maksimum çeşitlilik örneklemesi kullanılmıştır. Veri toplama aracı olarak ise yapılandırılmış görüşme formu kullanılmıştır. Toplanan verilere dayanarak okul yöneticilerinin ve öğretmenlerin yaşadıkları örgütsel yalnızlık durumları ve bunlara çözüm önerileri sunulmuştur. Bu çalışma, örgütsel yalnızlıkla ilgili daha geniş bir söyleme katkıda bulunmakta ve eğitim liderliği ve yönetimi uygulamalarının iyileştirilmesi için öneriler sunmaktadır. Anahtar Kelimeler : Yalnızlık, örgütsel yalnızlık, nitel araştırma, fenomenoloji
Özet (Çeviri)
As in every organization, the sense of loneliness experienced by employees in school organizations is one of the important factors that determine their organizational commitment, job satisfaction, and job performance. For this reason, examining the organizational loneliness expressions of organizational employees and their opinions and suggestions regarding this situation are considered highly significant in terms of the effectiveness of organizations and an efficient work life. For this reason, this study aims to examine the issue of organizational loneliness and determine and discuss the sense of loneliness experienced by school administrators and teachers working in basic education institutions. Phenomenology design, one of the qualitative research methods, was used in the study. The participants consist of 10 school administrators and 10 teachers working in basic education institutions affiliated with the Ministry of National Education in Ankara between the 2023- 2024 academic year. In this study, maximum diversity sampling, one of the purposeful sampling methods, was used to determine the participants. A structured interview form was used as a data collection tool. Based on the collected data, the organizational loneliness experienced by school administrators and teachers and their suggestions were presented. This study contributes to a broader discourse on organizational loneliness and offers suggestions for improving educational leadership and management practices. Keywords : Loneliness, organizational loneliness, qualitative research,