Android malware detection using machine learning
Makine öğrenmesini kullanarak androıd kötü amaçlı yazılım tespiti
  1. Tez No: 940460
  2. Yazar: HANI AMR YOUSEF ALATOUSHI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYCA KURNAZ TURKBEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Altınbaş Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilişim Teknolojileri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Bilişim Teknolojileri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
Android kötü amaçlı yazılımlarıyla ilgili güvenlik riskleri, Android tabanlı gadget'ların ve programların hızla yayılmasıyla büyük ölçüde arttı. Araştırmamız, gelişen bu tehdidi ele almak amacıyla Android kötü amaçlı yazılım tespitindeki (AMD) etkinlikleri açısından yedi farklı makine öğrenimi (ML) modelinin kapsamlı bir incelemesini sunuyor. Bu çalışmada, Karar Ağaçlarını (DT), Rastgele Ormanları (RF), K-En Yakın Komşuları (KNN), Çok Terimli Naif Bayes'i değerlendirmek için Radyal Temel Fonksiyon çekirdeği (SVM-RBF) ve Doğrusal çekirdek (Doğrusal-SVM) kullanılmıştır. (MNB), Gradient Boosting (GB), XGBoost ve Destek Vektör Makineleri. Bu çalışmanın amacı AMD için hangi makine öğrenme modelinin en iyi şekilde çalıştığını belirlemektir. Doğruluk (ACC), kesinlik (PREC), geri çağırma (REC) ve F1 puanı (F1-S) gibi önemli parametreler kullanılarak her modelin performansı dikkatle değerlendirildi. Araştırmamıza göre tüm modellerin ACC oranları yüksekti (%93 ila %98), bu da bunların Android kötü amaçlı yazılımlarını tespit etmede faydalı olabileceğini gösteriyor. Her model, FP ve FN oranlarındaki farklılıklara rağmen, iyi huylu ve kötü amaçlı uygulamalar arasında ayrım yapma konusunda cesaret verici sonuçlar ortaya koydu.
Özet (Çeviri)
The security risks related to Android malware have greatly increased with the quick spread of Android-based gadgets and programs. Our research offers a thorough review of seven different machine learning (ML) models for their effectiveness in Android malware detection (AMD) in order to address this developing threat. In this work, the Radial Basis Function kernel (SVM-RBF) and the Linear kernel (Linear-SVM) are used to evaluate Decision Trees (DT), Random Forests (RF), K-Nearest Neighbors (KNN), Multinomial Naive Bayes (MNB), Gradient Boosting (GB), XGBoost, and Support Vector Machines. The goal of this study is to determine which machine learning model works best for AMD. Using crucial parameters including accuracy (ACC), precision (PREC), recall (REC), and F1-score (F1-S), each model's performance was carefully evaluated. According to our research, all of the models had high ACC rates (93% to 98%), suggesting that they could be useful in detecting Android malware. Each model demonstrated encouraging results in differentiating between benign and malicious apps, despite differences in FP and FN rates.