Benjamin Netanyahu ve Ehud Barak Döneminde Türkiye-İsrail İlişkileri ve Türkiye Yahudileri
Turkey-Israel Relations and the Jews of Turkey under Benjamin Netanyahu and Ehud Barak
- Tez No: 940461
- Danışmanlar: DOÇ. DR. TUĞRUL ONGUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kapadokya Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim, Öğretim ve Araştırma Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 165
Özet
Yahudiler dünya genelinde her bölgede göçebe ve istenmeyen bir toplum olarak yaşamışlardı. Devletlerin politikaları değiştiği vakit, ilk gönderilen Yahudiler oluyordu. Bu sebeple Yahudiler, kutsal toprak dedikleri Filistin topraklarına gidip kendilerine ait bir devlet kurdular. 1948 yılında İsrail Devleti'nin kurulmasıyla Orta Doğu'da katliam ve kaos başladı. Orta Doğu Bölgesinde 1945-1960 yılları arasında olan Soğuk Savaş döneminde ABD-SSCB'nin bölgede güçlerini yarıştırmaları ilişkilerin dengesini değiştirdi. Türkiye-İsrail arasında yaşanan ilişkileri etkileyen ve yönlendiren iki süper güç olan Sovyet Rusya ve ABD'nin bölgedeki varlıklarıdır. İki devlet arasında ilişkiyi anlamak için bu iki devleti tanımak ve bilmek gerekir. Orta Doğu'da bu iki süper gücün izni olmadan çok fazla hareket etmek sorunlara yol açtı. Türkiye, İsrail'i ilk tanıyan devletler içerisinde olmasına rağmen Arap Devletlerini de ihmal etmiyordu. 1949'dan 2000'li yıllara kadar barış ve denge anlayışıyla hareket edildi. Ak Parti ilk dönem politikasını sıfır sorun üzerine inşa etse de diğer dönemlerde sert tavrını ortaya koydu. İsrail devlet adamlarından Ehud Barak kimi zaman yumuşak politikalarının yanında diplomasi dilini kullanarak Türkiye ile iyi ilişkiler kurmak istemiş, Barak sonrası Netanyahu da Türkiyesiz ilerlemek istememiştir. Fakat çok sert politika üretmesi iki devletin birbirine düşmesine sebep olmuştur. Ayrıca çalışmada iki devlet arasında yaşanan krizlerde Yahudilerin tutumları ele alınacaktır.
Özet (Çeviri)
Jews lived as a nomadic and unwanted community in every region of the world. When the policies of the states changed, the Jews were the first to be sent away. For this reason, the Jews went to Palestine, which they called the holy land, and established a state of their own. In 1948, with the establishment of the State of Israel, massacre and chaos began in the Middle East. During the Cold War period between 1945-1960 in the Middle East region, the US-USSR's competition for power in the region changed the balance of relations. It is the presence of the two superpowers, Soviet Russia and the United States, in the region that influences and directs the relations between Turkey and Israel. In order to understand the relationship between the two states, it is necessary to know and recognize these two states. Moving too much in the Middle East without the permission of these two superpowers led to problems. Although Turkey was among the first states to recognize Israel, it did not neglect the Arab states. From 1949 to the 2000s, Turkey acted with an understanding of peace and balance. Although the Ak Parti built its policy on zero problems in the first period, it took a tough stance in other periods. Ehud Barak, one of the Israeli statesmen, sometimes wanted to establish good relations with Turkey by using the language of diplomacy alongside his soft policies, and Netanyahu after Barak did not want to move forward without Turkey. However, his very harsh policies caused the two states to fall against each other. In addition, the study will examine the attitudes of Jews in the crises between the two states.