Hastane dışı kardiyak arrestle gelen hastaların geliş immatür/total granülosit oranının ilk spontan dolaşıma geri dönüş süresi, toplam CPR süresi ve prognoza etkisi
Effect of the immature/total granulocyte ratio on the first time to return of spontaneous circulation, total CPR duration and prognosis in patients presenting with out-of-hospital cardiac arrest
- Tez No: 940464
- Danışmanlar: PROF. DR. AYHAN SARITAŞ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Acil Tıp, Emergency Medicine
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: Aksaray Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
Amaç: Çalışmamızda hastane dışı kardiyak arrest (HDKA) olup acil servise getirilen ve kardiyopulmoner resüsitasyon (KPR) uygulanan hastaların geliş immatür granülosit (IG) sayısı ve immatür granülosit/total granülosit (IG/TG) oranının ilk spontan dolaşıma geri dönüş (SDGD) süresi, toplam KPR süresi ve prognoz üzerine etkisinin incelenmesi amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Çalışmamız 1 Kasım 2023 - 1 Ekim 2024 tarihleri arasında prospektif gözlemsel olarak yapıldı. Travmatik olmayan HDKA olan, 18 yaş üstü ve gebe olmayan 162 hasta dahil edildi. SDGD, karotis arterden nabız alınması ve ekokardiyografide kardiyak atım görülmesi olarak tanımlandı. Hastaların demografik özellikleri, ek hastalıkları, kardiyak arrest ve KPR özellikleri, vital bulguları, elektrokardiyografi ve ekokardiyografi bulguları ve sağ kalım süreleri kaydedildi. SDGD sağlanan ve sağlanamayan hastalar ile mortalite grupları arasında veriler karşılaştırıldı. Bulgular: Çalışmaya toplamda 162 HDKA hastası dahil edildi. Bu hastalardan 55'inde (%34,0) SDGD sağlanırken 107'si (%66,0) exitus oldu. SDGD sağlanan hastalarda 24 saatlik mortalite oranı %48,0, 7 günlük mortalite oranı %65,4, 30 günlük mortalite oranı %90,4 olarak tespit edildi. IG/TG ile ilk SDGD süresi arasında pozitif yönde istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki saptandı (p0,05).
Özet (Çeviri)
Aim: Our study aimed to investigate the effects of the initial immature granulocyte (IG) count and the immature granulocyte/total granulocyte (IG/TG) ratio on the time to return to spontaneous circulation (ROSC), total CPR time and prognosis in patients with out-of-hospital cardiac arrest (OHCA) who were brought to the emergency department and received cardiopulmonary resuscitation (CPR). Materials and Methods: Our study was conducted prospectively and observationally between November 1, 2023 and October 1, 2024. 162 patients who had non-traumatic OHCA, were over 18 years of age and were not pregnant were included. ROSC was defined as taking a pulse from the carotid artery and seeing a cardiac beat on echocardiography. Demographic characteristics, comorbidities, cardiac arrest and CPR characteristics, vital signs, electrocardiographic and echocardiographic findings, and survival times of the patients were recorded. Data were compared between patients who achieved ROSC and those who did not, and between mortality groups. Results: A total of 162 OHCA patients were included in the study. ROSC was achieved in 55 (34.0%) of these patients, while 107 (66.0%) exited. In patients with ROSC, the 24-hour mortality rate was 48.0%, the 7-day mortality rate was 65.4%, and the 30-day mortality rate was 90.4%. A moderately positive statistically significant correlation was found between IG/TG and the first ROSC duration (p0.05).