Bilim ve sanat merkezlerinin özel yetenekli öğrencilerin okulda karşılaştıkları sosyal-duygusal sorunların çözümüne katkısı
The contribution of science and art centers to the solution of social-emotional problems faced by gifted students in schools
- Tez No: 940465
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUSTAFA KURT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Eğitim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Zihin Engelliler Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 185
Özet
Bu araştırmanın amacı, özel yetenekli öğrencilerin (ÖYÖ), genel eğitim sınıflarında karşılaştıkları sosyal-duygusal sorunların çözümünde Bilim ve Sanat Merkezleri'nin (BİLSEM) katkısını belirlemektir. Özel yetenekli öğrenciler, akademik başarılarının yanı sıra sosyal-duygusal alanlarda da çeşitli zorluklar yaşayabilmekte olup, bu sorunların çözümüne yönelik destekleyici yapıların etkililiği büyük önem arz etmektedir. Bu bağlamda özel yetenekli öğrencilerin eğitim süreçlerinde yer alan paydaşlardan genel eğitim ortamında görev yapan sınıf öğretmenleri (SÖ), rehber öğretmenler (ORÖ), BİLSEM öğretmenleri (BÖ), BİLSEM rehber öğretmenleri (BRÖ) ve ailelerin (A) görüşlerine dayanarak bu öğrencilerin genel eğitim sınıflarında yaşadıkları sosyal-duygusal sorunların çözümünde BİLSEM'lerin katkısını belirlemek amaçlanmıştır. Araştırma nitel araştırma yöntemlerinden durum çalışması kullanılarak yürütülmüştür. Araştırmanın katılımcılarını Bursa ilinin üç merkez ilçesinde yer alan ilkokullarda görev yapan sınıf öğretmenleri, rehber öğretmenleri, özel yetenekli öğrencilerin aileleri ile BİLSEM öğretmenleri ve BİLSEM rehber öğretmenleri oluşturmaktadır. Katılımcı grupta 16 sınıf öğretmeni, 11 BİLSEM öğretmeni, 13 özel yetenekli öğrencinin ailesi, 10 rehber öğretmen ve 3 BİLSEM rehber öğretmeni yer almaktadır. Veriler, yarı yapılandırılmış görüşme formu aracılığıyla toplanmış ve içerik analizi yöntemi ile analiz edilmiştir. Elde edilen veriler, katılımcıların deneyim ve görüşleri doğrultusunda temalara ayrılarak analiz edilmiştir. Araştırma bulgularında, özel yetenekli öğrencilerin karşı karşıya kaldıkları sosyal-duygusal sorunlar detaylı bir şekilde ortaya konmuştur. Bulgular, bu sorunların bireysel ve çevresel faktörlerden kaynaklandığını göstermiştir. Ayrıca, BİLSEM'lerin sosyal-duygusal sorunların çözümünde yetersiz kaldığı ve BİLSEM'ler ile genel eğitim kurumları arasında iş birliği ve iletişim sorunlarının bulunduğu belirlenmiştir. Bu bulgular doğrultusunda, özel yetenekli öğrencilerin sosyal-duygusal gelişimini destekleyecek önerilere yer verilmiştir. Araştırma kapsamında elde edilen bulgular doğrultusunda, özel yetenekli öğrencilerin sosyal-duygusal gelişimlerini desteklemek amacıyla çeşitli öneriler sunulmuştur. Bu kapsamda, genel eğitim sınıfları ile BİLSEM'ler arasındaki iş birliğinin artırılması, özel yetenekli öğrencilerin sosyal ve duygusal gelişimlerini desteklemek amacıyla okul ortamlarında daha kapsayıcı eğitim yaklaşımlarının benimsenmesi önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this research is to determine the contribution of Science and Art Centers (BİLSEM) in solving the social-emotional problems that specially talented students encounter in general education classes. Specially talented students may experience various difficulties in social-emotional areas as well as their academic success, and the effectiveness of supportive structures to solve these problems is of great importance. In this context, based on the opinions of classroom teachers (SÖ), guidance counselors (ORÖ), BİLSEM teachers (BÖ), BİLSEM guidance teachers (BRÖ) and families (A) who work in the general education environment, among the stakeholders involved in the education process of specially talented students, these students' general education It was aimed to determine the contribution of BİLSEMs in solving the social-emotional problems they experience in their classrooms. The research was conducted using a case study, one of the qualitative research methods. The participants of the research consist of classroom teachers, counselors, families of specially talented students, BİLSEM teachers and BİLSEM counselors working in primary schools in the three central districts of Bursa. The participant group includes 16 classroom teachers, 11 BİLSEM teachers, families of 13 specially talented students, 10 guidance counselors and 3 BİLSEM guidance teachers. Data was collected through a semi-structured interview form and analyzed using the content analysis method. The data obtained was analyzed by dividing into themes in line with the experiences and opinions of the participants. In the research findings, the social-emotional problems faced by gifted students are revealed in detail. Findings showed that these problems were caused by individual and environmental factors. In addition, it has been determined that BİLSEMs are inadequate in solving social-emotional problems and that there are cooperation and communication problems between BİLSEMs and general education institutions. In line with these findings, suggestions to support the social-emotional development of gifted students are included. In line with the findings obtained within the scope of the research, various suggestions have been presented to support the social-emotional development of specially talented students. In this context, it is recommended to increase the cooperation between general education classes and BİLSEMs, and to adopt more inclusive educational approaches in school environments in order to support the social and emotional development of specially talented students.