Advanced structural analysis of uav performance using composite materials
Kompozit malzemeler kullanılarak iha performansının ileri yapısal analizi
- Tez No: 940477
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ YASER ALAIWI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Altınbaş Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
Bu araştırma, kompozit malzemelerin AAI Shadow 200 RQ-7 insansız hava aracının (İHA) kanadının yapısal ve aerodinamik özelliklerini iyileştirme yeteneğini inceliyor. Çalışma, farklı yükleme durumları altında kanat performansını değerlendirmek için Hesaplamalı Akışkanlar Dinamiği (CFD), Akışkan-Yapı Etkileşimi (FSI) ve ayrıca modal analiz yöntemlerini kullanan kapsamlı bir sayısal analiz yaklaşımı uygulamaktadır. İHA kanadı SolidWorks yazılımı ile tasarlanıp modellenirken sayısal simülasyonlar ANSYS kullanılarak gerçekleştirilmektedir. Çalışma, geleneksel alüminyum yapıyla yapılan kanadın Epoksi Karbon UD Prepreg ve Epoksi/cam elyaf UD prepreg QI kompozit malzemelerle yapılan kanada karşı performansını ölçüyor. Test sonuçları, kompozit malzeme grubu kombinasyonunun İHA'ların kanadının yapısal performansında önemli bir artış sağladığını, Epoksi/cam elyaf UD prepreg QI kompozitinin daha yüksek güvenlik faktörleri, daha az deformasyon ve daha iyi yetenek gibi olağanüstü performans elde ettiğini göstermektedir. taşıma yükleri. Modal analiz, her iki kompozit malzemenin kanadın titreşim davranışı üzerindeki benzer etkilerini gösterdi. Bu çalışma, kompozitlerin İHA kanat tasarımını iyileştirmedeki fırsatını ortaya koyuyor ve modern İHA'ların oluşturulmasında sayısal analiz yöntemlerinin rolünü vurguluyor.
Özet (Çeviri)
This research examines the capability of composite materials to improve the structural and aerodynamic characteristics of the wing of AAI Shadow 200 RQ-7 unmanned aerial vehicle (UAV). The study applies an extensive numerical analysis approach, using Computational Fluid Dynamics (CFD) , Fluid-Structure Interaction (FSI), and also modal analysis methods to evaluate the wing performance under different loading situations. The UAV wing is designed and modelled with SolidWorks software, while the numerical simulations are carried out using ANSYS. The study measures the performance of the wing made through conventional aluminium construction against the wing made with Epoxy Carbon UD Prepreg and Epoxy/glass fibre UD prepreg QI composite materials. The test results show that the combination of composite material group realized significant enhancement of the structural performance of the wing of UAVs, with QI composite of Epoxy/glass fibre UD prepreg obtaining the remarkable performance of higher safety factors, less deformation, and the better ability of bearing loads. The modal analysis showed the similar effects of both composite materials on the vibration behaviour of the wing. This study reveals the opportunity of the composites in improving UAV wing design and stresses the role of numerical analysis methods in the creation of modern UAVs.