Investigation of performance and durability of drive shafts in high-speed vehicles using composite materials
Kompozit malzeme kullanılan yüksek hızlı araçlardaki tahrik millerinin performansı ve sağlamlığının incelenmesi
  1. Tez No: 940476
  2. Yazar: AHMED MHMOOD ALI AL-GHRAIRI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ YASER ALAIWI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Altınbaş Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
Bu araştırma, gelişmiş hesaplama araçları ve kompozit malzemeler kullanarak yüksek hızlı araçlar için Çift Kardanlı Tahrik Mili tasarlamayı ve analiz etmeyi amaçlamaktadır. Çalışmada teorik kavramları pratik tasarım ve analiz teknikleriyle birleştiren kapsamlı bir metodoloji kullanılmaktadır. Tahrik mili, SOLIDWORKS yazılımı kullanılarak tasarlandı ve sayısal simülasyonlar ANSYS Workbench kullanılarak gerçekleştirildi. Modal analiz, tahrik milinin doğal frekanslarını ve mod şekillerini belirlemek için yapılırken, harmonik tepki analizi, tahrik milinin yüksek dönme hızlarında torkun etkisi altındaki davranışını araştırır. Çalışma, tahrik milinin performansını ve dayanıklılığını artırmak için karbon fiberle güçlendirilmiş polimerler (%50 Vf50) ve epoksi reçine katkılı kumaş (çift eksenli) gibi kompozit malzemelerin entegre edilmesine odaklanıyor. Sayısal simülasyonlar iki aşamada gerçekleştirilir; geleneksel çelikten yapılmış tahrik mili analiz edilir ve ardından kompozit malzemeler dahil edilir. Sonuçlar, kompozit malzemelerin entegre edilmesinin Çift Kardan Tahrik Mili performansını önemli ölçüde artırdığını göstermektedir. Epoksi reçine katkılı kumaş (çift eksenli) ile optimize edilmiş tasarım, geleneksel çelik tasarıma kıyasla güvenlik faktöründe %338'lik bir artış ve hasar faktöründe %99,6'lık bir azalma sergiler.
Özet (Çeviri)
This research aims to design and analyse a Double Cardan Driveshaft for high-speed vehicles using advanced computational tools and composite materials. The study employs a comprehensive methodology that combines theoretical concepts with practical design and analysis techniques. The driveshaft is designed using SOLIDWORKS software, and numerical simulations are performed using ANSYS Workbench. Modal analysis is conducted to determine the natural frequencies and mode shapes of the driveshaft, while harmonic response analysis investigates the driveshaft's behaviour under the influence of torque at high rotational speeds. The study focuses on integrating composite materials, such as carbon fibre-reinforced polymers (Vf50%) and epoxy resin-infused fabric (biaxial), to enhance the performance and durability of the driveshaft. The numerical simulations are carried out in two stages, analysing the driveshaft made of traditional steel and then incorporating composite materials. The results demonstrate that integrating composite materials significantly improves the performance of the Double Cardan Driveshaft. The optimized design with epoxy resin-infused fabric (biaxial) exhibits a 338% increase in the safety factor and a 99.6% reduction in the damage factor compared to the traditional steel design.