Kentsel dönüşümde yapısal güçlendirmenin yeri ve önemi
The role and significance of structural strengthening in urban transformation
  1. Tez No: 940483
  2. Yazar: SİNAN TÜRKKAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUSTAFA KURT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Okan Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Geomatik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kentsel Dönüşüm Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
Şehirleşme sürecindeki hızlı nüfus artışı, kontrolsüz şehirleşme ve doğal afetler, şehir altyapısının kötüleşmesine ve şehir sakinlerinin güvenliği ile sağlığını tehdit eden sorunlara yol açmıştır. Bu zorluklarla başa çıkmak için kentsel dönüşüm projeleri hayata geçirilmiştir. Bu tez, kentsel dönüşüm kavramını ve gerekliliğini derinlemesine incelemeyi amaçlamaktadır. Şehir bozulmasının temel nedenlerini ve kentsel dönüşümün zorunluluğunu anlamak için faktörler arasındaki dinamik etkileşimi ele almaktadır. Tezin ana bölümlerinden biri, kentsel dönüşümde kritik bir seçenek olan güçlendirme uygulamalarını ayrıntılı bir şekilde incelemektedir. Şehir yapılarını çeşitli zorluklara karşı güçlendirmenin stratejilerini ve çeşitliliklerini analiz etmektedir. Ayrıca, güçlendirme süreçlerinde karşılaşılan zorlukları değerlendirip, çözüm önerileri sunarak, uygulayıcılar ve araştırmacılar için pratik bilgiler sağlamayı amaçlamaktadır. Çalışmanın genel hedefi, kentsel dönüşüm konusunda çalışan akademisyenler, araştırmacılar ve uygulamacılar için kapsamlı bir kaynak oluşturmak ve şehirleşme sorunlarına dair geniş bir anlayış sunmaktır.
Özet (Çeviri)
The rapid population growth, uncontrolled urbanization, and natural disasters during the urbanization process have led to the deterioration of urban infrastructure, posing serious threats to the safety and health of city residents. To address these challenges, urban transformation projects have been implemented. This thesis aims to thoroughly examine the concept and necessity of urban transformation. It addresses the dynamic interaction between factors to understand the fundamental causes of urban decay and the imperative of urban transformation. One of the main sections of the thesis involves a detailed examination of reinforcement applications, a critical option in urban transformation. It analyzes the strategies and variations of strengthening urban structures against various challenges. Additionally, it evaluates the difficulties encountered during reinforcement processes and proposes solutions, providing practical information for practitioners and researchers. The overall objective of the study is to serve as a comprehensive resource for academics, researchers, and practitioners working on urban transformation and to offer a broader understanding of urbanization issues.