Ortaklık modeli kapsamında ebe-gebe işbirliği ile gerçekleştirilen doğumların doğum deneyimi ve doğum memnuniyetine etkisi: Randomize kontrollü bir çalışma
The effect of births performed with midwife-pregnant collaboration within the context of the partnership model on birth experience and birth satisfaction: A randomized controlled trial
  1. Tez No: 940493
  2. Yazar: HABİBE YAŞAR YETİŞMİŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ESİN ÇEBER TURFAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ebelik, Midwifery
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ebelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 175
Özet
Amaç: Bu araştırmanın ilk aşamadaki amacı ortaklık modeli temel alınarak doğumda ebe gebe iş birliğini değerlendiren bir ölçek geliştirmektir. Araştırmanın ikinci amacı ortaklık modeli temel alınarak hazırlanan Ebelik Bakımı Kontrol Listesi kapsamında verilen ebelik bakımının ebe gebe iş birliğine, doğum deneyimine ve memnuniyetine etkisini belirlemektir. Yöntemler: İki aşamada yürütülen bu araştırmanın birinci aşaması metodolojik türde, ikinci aşaması ise randomize kontrollü olarak tasarlanmıştır. Bu araştırmanın verileri Mart 2022 - Haziran 2024 tarihleri arasında Elâzığ Fethi Sekin Şehir Hastanesi Kadın Doğum Polikliniklerine başvuran kadınlardan elde edilmiştir. Birinci aşamada toplam 625 gebe ile Ebe Gebe İş birliği Ölçeği geliştirilmiştir. Araştırmanın ikinci aşaması 158 primipar gebe (79 müdahale, 79 kontrol) ile tamamlanmıştır. Müdahale grubundaki kadınlara doğum gerçekleşene kadar Ortalık Modeli temel alınarak oluşturulan Ebelik Bakımı Kontrol Listesi doğrultusunda ebelik bakımı verilmiştir. Araştırmanın verileri Gebe Tanılama Formu, Ebe Gebe İş birliği Ölçeği, Doğum Memnuniyet Ölçeği ve Doğum Deneyimi Ölçeği kullanılarak toplanmıştır. Verilerin değerlendirmesinde tanımlayıcı istatistikler, geçerlik ve güvenirlik analizleri, Mann Whitney U testi, Kruskal Wallis Testi, Ki kare ve Spearman korelasyon testi kullanılmıştır. Bulgular: Araştırmanın birinci aşamasında 26 madde ve tek boyuttan oluşan Ebe Gebe İş birliği Ölçeği'nin doğum yapacak kadınlar için güvenilir bir ölçüm aracı olduğu belirlenmiştir. Araştırmanın ikinci aşamasında, Müdahale (Ortaklık Modeli ile verilen ebelik bakımı) sonrasında Ebe Gebe İş birliği Ölçeği toplam puanının müdahale grubunda 126.0±8.33, kontrol grubunda 105.13±18.69, Doğum Memnuniyet Ölçeği toplam puanının müdahale grubunda 111.06±13.27, kontrol grubunda 104.33±12.50 ve Doğum Deneyimi Ölçeği toplam puanın müdahale grubunda 69.58±8.36, kontrol grubunda 60.24±10.19 olduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
Objective: Developing a scale that assesses midwife-pregnant collaboration during delivery using the partnership concept is the first aim in this study. The second aim of the study is to determine the effect of midwifery care provided within the scope of the Midwifery Care Checklist prepared based on the partnership model on midwife-pregnant collaboration, birth experience and birth satisfaction. Methods: This research was conducted in two stages; a methodological phase and a randomized controlled phase using different designs. Women who applied to Elazığ Fethi Sekin City Hospital Gynecology and Obstetrics Polyclinics between March 2022 and June 2024 provided the study's data. In the first stage, the Midwife-Pregnant Collaboration Scale was developed with a total of 625 pregnant women. The second stage of the study was completed with 158 primiparous pregnant women (79 intervention, 79 control). Up to delivery, the women in the intervention group received midwifery care by the Midwifery Care Checklist created using the Partnership Model. The data of the study were collected using the Pregnancy Identification Form, Midwife Pregnant Collaboration Scale, Childbirth Satisfaction Scale and Childbirth Experience Scale. The data was evaluated using descriptive statistics, validity and reliability analyses, the Kruskal Wallis test, the Mann Whitney U test, the Spearman correlation test and chi-square test. Findings: The Midwife Pregnant Collaboration Scale, which has 26 items and one dimension, was found to be a valid assessment tool for expectant mothers in the study's initial phase. After midwifery care using the Partnership Model was implemented in the second stage of the study, the total scores on the Midwife Pregnant Collaboration Scale were 126.0±8.33 for the intervention group and 105.13±18.69 for the control group. The total scores on the Birth Satisfaction Scale were 111.06±13.27 for the intervention group and 104.33±12.50 for the control group, and the total score of the Birth Experience Scale was 69.58±8.36 in the intervention group and 60.24±10.19 in the control group.