Diskinetik serebral palsili çocuklarda postural kontrol, motor fonksiyon, fonksiyonel seviye ve bağımsızlık düzeyinin incelenmesi
Investigation of postural control, motor function, functional level and independence level in children with dyskinetic cerebral palsy
- Tez No: 940494
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YILDIZ ERDOĞANOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Antalya Bilim Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 126
Özet
Bu çalışma, diskinetik serebral palsili (DSP) çocukların postural kontrol, motor fonksiyon, fonksiyonel seviye ve bağımsızlık düzeyini kontrol grubuyla karşılaştırmak ve DSP'li çocuklarda postural kontrol düzeyi ile motor fonksiyon, fonksiyonel seviye ve bağımsızlık düzeyi arasındaki ilişkiyi incelenmek amacı ile yapıldı. Çalışmaya, 6-12 yaş aralığında, 23 DSP tanısı almış çocuk ile 23 tipik gelişim gösteren kontrol grubu dahil edildi. Çalışmaya katılan çocukların postural kontrol düzeyleri Oturmada Postural Kontrol Ölçümü (OPKÖ), motor fonksiyon düzeyleri Kaba Motor Fonksiyon Ölçütü-88 (KMFÖ-88), fonksiyonel seviyeler; kaba motor fonksiyon düzeyi Kaba Motor Fonksiyon Sınıflandırma Sistemi (KMFSS), el beceri düzeyi El Beceri Sınıflandırma Sistemi (EBSS) ve iletişim düzeyi İletişim Fonksiyon Sınıflandırma Sistemi (İFSS) ile değerlendirildi. Bağımsızlık düzeyleri ise Pediatrik Özürlülük Değerlendirme Envanteri (PÖDE) kullanılarak belirlendi. Çalışmaya katılan DSP'li çocukların yaş ortalaması 9,4±2,04 yıl olup, %69,6'sı erkek, 30,4'ü kızdı. Tipik gelişim gösteren kontrol grubunun yaş ortalaması ise 9,2±1,88 yıl olup, %47,8'i erkek 52,2'si kızdı.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to compare the postural control, motor function, functional level and independence levels of children with dyskinetic cerebral palsy (DCP) with the control group and to examine the relationship between the postural control level and motor function, functional level and independence level in children with DCP. The study included 23 children diagnosed with DSP and 23 typically developing controls aged between 6 and 12 years. Postural control levels of the children participating in the study were assessed using the Seated Postural Control Measure (SPCM), motor function levels using the Gross Motor Function Measure-88 (GMFM-88) and functional levels; gross motor function using the Gross Motor Function Classification System (GMFCS), manual skills using the Manual Ability Classification System (MACS) and communication levels using the Communication Function Classification System (CFCS). Independence levels were determined using the Pediatric Evaluation of Disability Inventory (PEDI). The mean age of the children with DCP who participated in the study was 9.4±2.04 years, %69.6 were male and %30.4 were female. The mean age of the typically developing control group was 9.2±1.88 years, %47.8 were male and %52.2 were female.