Günümüz fırkalarında nubüvvet anlayışı
The concept of prophethood in today's jokes
  1. Tez No: 940508
  2. Yazar: NURDAN ÖZTÜRK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ YILDIZ MUSAHAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Iğdır Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İslam Mezhepleri Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 160
Özet
İnsanlık tarihi incelendiğinde insanların içinden daima peygamberler seçilmiştir. Çünkü insan yalnız başına inanç ve yaşam konusunda her şeyin doğrusuna akıl ile ulaşma imkânına sahip değildir. Bundan dolayı ilk insan Hz. Adem dâhil olmak üzere son peygamber Hz. Muhammed'e (s.a.v) kadar ihtiyacın olduğu zamanlarda resul ve nebiler ara ara gönderilmiştir. Bu peygamberlerin rehber olarak gelmesi ile beraber, onların gönderilmesinin imkân ve gerekliliği, beşeriyeti, cinsiyeti vb. bazı meseleler ortaya çıkabilmiştir. Biz de çalışma konumuz olarak günümüz fırkalarında Nübüvvet başlığı çerçevesinde Fırka ve Nebi kavramlarını semantik analizlerini inceledik. Daha sonra fırkacılığın ortaya çıkmasındaki etkenler üzerinde durduk. Bunun ahirinde tarihi seyir dâhilin de günümüze kadar geçirdiği evreleri irdeledik. Aynı şekilde Nebi kavramının analizinden sonra İslam düşünce sisteminde en çok üzerinde tartışılan Nübüvvetin imkânı, gerekliliği, cinsiyeti, beşeriyeti ve Vehbi/Kesbi gibi meseleleri genel çerçevede ele aldık. Çalışmaya bir zemin oluşturduktan sonra günümüzde halen devamlılığını koruyan fırkaları belirleyerek genel bir malumat verdik. Bunu yaparken de Ehl-i Sünnet ve Ehl-i Sünnet harici fırkalar olarak ikiye ayırdık. Nihai olarak çalışmamızın asıl konusu olan günümüz fırkalarında Nübüvvet anlayışı ile alakalı Nübüvvet hakkında benzer ve farklı görüşleri detaylı ve kapsamlı bir şekilde Ehli Sünnet ve Ehli Sünnet harici fırkalar başlıkları altında tasnif ederek kendi içinde ele aldık. Ayrıca bu çalışma konusunun günümüz fırkalarının Nübüvvet görüşlerini bir arada bulundurması açısından, hem alan hem de akademik çalışmalara daha kolaylık sağlayacağı kanaatindeyiz.
Özet (Çeviri)
When we examine the history of humanity, prophets have always been chosen from among people. Because humans do not have the opportunity to reach the truth of everything about belief and life with reason alone. For this reason, messengers and prophets were sent from time to time when needed, including the first human, Hz. Adam, until the last prophet, Hz. Muhammad (pbuh). With the arrival of these prophets as guides, some issues such as the possibility and necessity of sending them, their humanity, gender, etc. could arise. As our subject of study, we examined the semantic analysis of the concepts of Faction and Prophet within the scope of the title of Prophethood in today's sects. Then, we focused on the factors in the emergence of sectarianism. After this, we examined the stages it has gone through until today within the historical course. Similarly, after the analysis of the concept of Prophethood, we discussed the most discussed issues in the Islamic thought system such as the possibility, necessity, gender, humanity and Vehbi/Kesbi in a general framework. After establishing a basis for the study, we determined the sects that still continue today and provided general information. While doing this, we divided them into two as Ahl al-Sunnah and non-Ahl al-Sunnah sects. Finally, we classified the similar and different views on Prophethood in today's sects, which is the main subject of our study, in detail and comprehensively under the headings of Ahl al-Sunnah and non-Ahl al-Sunnah sects and discussed them within themselves. In addition, we believe that this study topic will provide more convenience for both field and academic studies in terms of bringing together the views of Prophethood of today's sects.