Farklı simanlar ve temizleme metodları ile simante implantüstü restorasyon marjini çevresindeki siman artığının değerlendirilmesi
Evaluation of residual cement around the margins of cement-retained implant-supported restorations using different luting agents and cleaning techniques
  1. Tez No: 940509
  2. Yazar: İPEK ÇIKLAÇİFCİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HALUK BARIŞ KARA
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Medipol Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
Bu çalışmanın amacı, farklı siman malzemeleri ve temizlik yöntemlerinin implant destekli restorasyonların marjinleri etrafındaki siman artığının miktarı üzerindeki etkisini değerlendirmektir. Üst sol birinci premolar bölgesine yerleştirilen implant analoğuna sahip bir master model kullanılarak 72 alçı model oluşturulmuş ve her model için zirkonya kronlar üretilmiştir. Toplam 72 zirkonya kron, simantasyon sonrası uygulanan temizlik yöntemine göre iki ana gruba ayrılmıştır. Birinci grupta, siman artığı yalnızca dental sond ile temizlenirken, ikinci grupta ilk olarak dental sond ile yapılan temizliğe ek olarak poli-eter-eter-keton (PEEK) ultrasonik ucu ile ek temizlik yapılmıştır. Her ana grup, kullanılan siman türüne göre üç alt gruba ayrılmıştır: polikarboksilat siman, cam iyonomer siman ve rezin siman. Simantasyon ve temizleme işlemlerinden sonra, zirkonya kronlar modellerden ayrılmış ve artık simanlar bukkal, lingual, mezial ve distal yüzeylerden dijital olarak fotoğraflanmıştır. Daha sonra, Adobe Photoshop kullanılarak artık siman alan yüzdeleri değerlendirilmiştir. Sonuçlar Shapiro-Wilk testi, Robust ANOVA ve çoklu karşılaştırmalar için Bonferroni yöntemi kullanılarak analiz edilmiştir. İstatistiksel analizler, siman türünden bağımsız olarak temizlik yöntemleri arasında anlamlı bir fark olduğunu göstermiştir (p = 0.002). Sonuçlar, PEEK ultrasonik ucu ile yapılan temizliğin, yalnızca dental sond ile yapılan temizliğe kıyasla artık simanı önemli ölçüde azalttığını ortaya koymuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to evaluate the effect of different cement materials and cleaning methods on the amount of residual cement around the margins of implant-supported restorations. A master model with an implant analog placed in the upper left first premolar region was used to create 72 plaster models, and zirconia crowns were fabricated for each model. A total of 72 zirconia crowns were divided into two main groups based on the cleaning method applied after cementation. In the first group, residual cement was cleaned using only a dental explorer, while in the second group, cleaning was enhanced with a poly-ether-ether-ketone (PEEK) ultrasonic tip following initial cleaning with a dental explorer. Each main group was further divided into three subgroups based on the type of cement used: polycarboxylate cement, glass ionomer cement, and resin cement. After cementation and cleaning, the zirconia crowns were detached from the models, and cement residue was digitally photographed from the buccal, lingual, mesial, and distal surfaces. Then, the residual cement area percentages were evaluated using Adobe Photoshop. Results were analysed using with the Shapiro-Wilk test, Robust ANOVA and Bonferroni method test for multiple comparisons. Statistical analyses revealed a significant difference between the cleaning methods regardless of the type of cement (p = 0.002). The results demonstrated that cleaning with a PEEK ultrasonic tip significantly reduced residual cement compared to using a dental explorer alone.