Biyofilik tasarım stratejileriyle ofis alanlarında verimlilik ve iyi oluşun artırılması
Biophilic design strategies to enhance productivity and well-beingin office spaces
- Tez No: 940523
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ERİNÇ ONBAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Altınbaş Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 137
Özet
Doğa ile etkileşim, insan sağlığı ve genel iyi oluş hali için önemli bir faktördür; son yıllarda kentleşme ve yeni tasarım yaklaşımları, insanların zamanlarının %90'ından fazlasını kapalı mekanlarda geçirmelerine ve doğal ortamdan uzaklaşmalarına neden olmuştur. Bu durum, pek çok stresli ortam, psikolojik, fiziksel ve psikolojik sorunlara yol açmıştır. Bu dönemde iş, insanların hayatlarında önemli bir rol oynamaktadır. Özellikle ofisler, bireylerin kendilerini kapalı çalışma alanlarında bulmalarına neden olan başlıca sebep olarak görülmekte ve bu durum, insanların hafta boyunca ve uzun süreler boyunca doğadan kopuk kalmalarına yol açmaktadır. Biyofilik tasarım, sürdürülebilirlik kavramına ve doğal çevrenin yapılı çevrelerde ve yaşam kalitesindeki faydalı etkilerini artırmaya dayanmaktadır. Modern yaşamın, özellikle kapalı alanlarda ve çalışma ortamlarında karşılaşılan sorunları azaltmayı amaçlamaktadır. Bu çalışmanın amacı, biyofilik tasarım yoluyla insan psikolojisi ile doğayı bütünleştiren stratejileri ve bu prensiplerin ofis alanlarında insan ihtiyaçlarını karşılayacak şekilde nasıl uygulanabileceğini ele almaktır. Çalışmada nitel araştırma yöntemleri, doküman analizi ve betimsel analiz kullanılmıştır. Browning ve arkadaşları tarafından belirlenen önemli biyofilik tasarım öğelerine sahip ofis alanlarının incelenmesine odaklanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Interacting with nature is an essential factor for human health and overall well-being; urbanism and new design approaches in the last years have led people to spend more than 90% of their time indoors and move away from the natural environment, which caused them a lot of stressful environments, physiological, physical, and psychological problems. Work plays a significant role in people's lives at this time. especially, offices are now considered the main reason behind letting individuals find themselves within enclosed workplaces, resulting in their being disconnected from nature throughout the week and for a long time. Biophilic design is rooted in the concept of sustainability and enhancing the beneficial impacts of nature within built environments and quality of life. It aims to decrease the issues caused by modern life that humans face within enclosed spaces, especially workplaces. The study objective is to consider the strategies that integrate human psychology with nature through biophilic design and how its principles can be applied in office spaces to meet human needs. The study utilized qualitative research methods document analysis and descriptive analysis. It focused on examining office spaces with significant biophilic design elements, as identified by Browning et al.