Usıng deep learnıng methods to classıfy lıthology wıth multı-label ımbalance data
Çok etikeli dengesizlik verileri ile litolojiyi sınıflandırmak için derin öğrenme yöntemlerinin kullanılması
  1. Tez No: 940524
  2. Yazar: EMAN IBRAHIM ALYASIN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. OĞUZ ATA
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Altınbaş Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik ve Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
Özet
Çeşitli araştırmalarda litolojileri tahmin etmek ve tespit etmek için jeologlar, derin öğrenme metodolojileri ve uygulamalarını kullanarak operasyonel masraflardan ve çalışma süresinden tasarruf edebilirler. Doğru veri işleme ve farklı jeolojik alanlardan toplanan veriler kullanılarak bilimsel araştırma yapılması bu sayede mümkün olmaktadır. Mevcut araştırmadaki dört litoloji verisi, çok sınıflı dengesizlik sorunları ve yüksek boyutluluk kullanılarak analiz edilmiş ve sınıflandırılmıştır. Modern veri analizinin karşılaştığı en büyük sorunlardan biri veri sınıflandırmasındaki dengesizliktir. Özellikle örtüşen sınıf dağılımlarının varlığı ve veri dengesizliği gibi diğer zorlayıcı faktörlerle birleştirildiğinde, sınıflandırmanın doğruluğu üzerinde önemli bir etkiye sahip olabilir. Birkaç sınıf söz konusu olduğunda, aralarındaki karşılıklı dengesizlik ilişkileri durumu daha da kötüleştirerek etkisini daha belirgin hale getirir. Ayrıca, yüksek boyutluluk sorunu aşırı uyum ve artan hesaplama karmaşıklığıyla sonuçlanabilir ve bunların her ikisi de sınıflandırma verimliliğini olumsuz etkileyebilir. Özyinelemeli Özellik Eliminasyonu (RFE), en değerli tahmine dayalı özellikleri bulmak için kullanılırken Sentetik Azınlık Aşırı Örnekleme (SMOTE), verileri yeniden örneklemek için kullanılır. Hibrit çok sınıflı DL sistemi dengesiz öğrenme yaklaşımını kullanmak bu sorunları çözme çözümümüzdür. Son olarak, birçok çalışma bölgesinde toplanan verilerin yorumlanmasına ilişkin kesin sınıflandırma ve hızlı yanıtlar vii sunarak, yeniliklerimizin jeolojik araştırmaların ilerlemesine katkıda bulunabileceğini düşünüyoruz.
Özet (Çeviri)
To anticipate and detect lithologies in a variety of surveys, geologists can save operational expenses and uptime by utilising deep learning methodologies and applications. Accurate data processing and scientific research using data gathered in different geological areas are made possible by this. The four lithologies data in the present research were analysed and classified using multi-class imbalance issues and high dimensionality. One of the biggest issues facing modern data analysis is the imbalance in data classification. Particularly when combined with other challenging factors like the existence of overlapping class distributions, and data imbalance can have a significant impact on the accuracy of classification. When there are several classes involved, mutual imbalance relationships between them exacerbate the situation, making its influence more evident. Furthermore, the high dimensionality issue may result in overfitting and increased computational complexity, both of which may impair classification efficiency. Recursive Feature Elimination (RFE) is used to find the most valuable predictive features, while Synthetic Minority Oversampling (SMOTE) is used to resample the data. Using hybrid multi-class DL system unbalanced learning approach is our solution to solving these issues. Finally, by offering precise categorization and quick responses about the interpretation of data collected in many study regions, we think that our innovations might contribute to the advancement of geological research.