Optımızıng the ımpact of chınese raılway ınvestment on ındustrıal development: A comparatıve study of nıgerıa and global best practıces
Çin demiryolunun etkisinin optimize edilmesiendüstriyel gelişime yönelik yatırım: anijerya ve global en iyilerin karşılaştırmalı çalışması uygulamalar
- Tez No: 940525
- Danışmanlar: Assist. Prof. Dr. YAVUZ ÇAĞLAR CERŞİT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Altınbaş Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
Özet
Çin demiryolu yatırımlarının endüstriyel kalkınma üzerindeki etkisi Özellikle Nijerya gibi gelişmekte olan ekonomilerde hatırı sayılır bir ilgi ve tartışma yaşanıyor. Bu çalışmanın temel amacı, stratejik/politik, ekonomik ve Nijerya demiryollarının geliştirilmesinde Çin'in katılımının sosyal etkileri. Güvenen Basın raporlarından ve bilimsel çalışmalardan sınıflandırılmamış resmi kaynaklara kadar uzanan açık kaynaklar Kayıtlara göre çalışma Çin finansmanını ve Nijerya demiryolu inşaatını araştırıyor 21. yüzyıldaki sistem. Çalışma, olup olmadığını sorgulayan araştırmaların bütününe katkıda bulunuyor. ÇHC ile Nijerya arasındaki ekonomik işbirliği ikincisinin zararınadır. Bulgular, verimliliği en üst düzeye çıkarmada iyi yönetişim ve planlamanın önemini vurgulamaktadır. Demiryolu yatırımlarının endüstriyel büyümeye faydaları. Ayrıca öneminden de bahsedildi Nijerya Demiryolu sektörünün başarısını sağlamak için uluslararası kuruluşlarla işbirliği yapmak, Dahası, çalışma Nijerya'nın Çin'in gelişimini ne kadar kolay optimize edebileceğini de inceledi. Şartları ve koşulları dahilinde yatırım. Araştırma karşılıklı veya kazan-kazan önerisinde bulunuyor iki ülke arasındaki işbirliği.
Özet (Çeviri)
The impact of Chinese railway investments on industrial development is a subject of considerable interest and debate, particularly in emerging economies like Nigeria. The primary goal of this study is to qualitatively examine the strategic/political, economic, and social effects of Chinese engagement in the development of Nigeria's railways. Relying on open sources ranging from press reports, and scholarly works, to unclassified official records, the study investigates Chinese financing and construction of Nigeria's railway system in the 21st century. The study contributes to the body of research questioning whether the economic cooperation between the PRC and Nigeria is to the detriment of the latter. The findings highlight the importance of good governance and planning in maximizing the benefits of railway investments for industrial growth. It also discussed the importance of collaborating with international bodies to achieve the success of the Nigerian Railway sector, moreover, the study looked into how easily Nigeria can optimize the development of Chinese Investment within its terms and conditions. The research suggests mutual or win-win cooperation between the two countries.