Anayasa Mahkemesi'ne bireysel başvuru kararlarında tutuklama
Arrest in individual application decisions to the Constitutional Court
- Tez No: 940536
- Danışmanlar: DR. AHMET KORHAN MASTI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çağ Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 130
Özet
Avrupa'nın birçok ülkesinde kabul edilmiş olan bireysel başvuru yolu, günümüz toplumlarında önem arz eden bir kurum olup bireylerin temel hak ve hürriyetlerini kamu gücünden korumak adına başvurdukları bir koruma mekanizmasıdır. Anayasal olarak güvence altına alınan kişi özgürlüğü ve güvenliği hakkına müdahale içermesi dolayısıyla en ağır koruma tedbiri olan tutuklamanın, Anayasa Mahkemesi'ne bireysel başvuru yoluna taşınması pek tabii mümkündür. İlk derece mahkemelerince verilen tutuklama kararlarının, Anayasa ve Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi bakımından denetlenmesi önem arz etmekte olup gerekçeden yoksun ve keyfi uygulamaların önüne geçilmesine katkı sağlamaktadır. Bu çalışmada, Anayasa Mahkemesi'nce ilk derece mahkemelerinin tutuklama tedbirine ilişkin kararlarında hangi yönlerden inceleme yapıldığı araştırılmıştır. Bu kapsamda öncelikle tutuklama tedbiri ele alınmış devamında ise Anayasa Mahkemesi'ne bireysel başvuru kurumuna değinilmiştir. Son olarak Anayasa Mahkemesi'nin tutuklama tedbirine yönelik bireysel başvuru kararlarında nazara aldığı hususlar incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
The individual application, which has been accepted in many European countries, is an important institution in today's societies and is a protection mechanism that individuals resort to in order to protect their fundamental rights and freedoms from public power. Arrest, which is the most severe protection measure since it involves an intervention in the constitutionally guaranteed right to personal freedom and security, can of course be referred to the Constitutional Court through individual application. It is important to review the arrest decisions given by the first instance courts in terms of the Constitution and the European Convention on Human Rights and contribute to preventing unjustified and arbitrary practices. This study investigates the aspects in which the Constitutional Court examines the decisions of the first instance courts regarding the measure of arrest. In this context, the measure of arrest is first addressed and then the institution of individual application to the Constitutional Court is addressed. Finally, the issues taken into consideration by the Constitutional Court in its decisions on individual applications for detention measures were examined.