Travmatik el ve ön kol yaralanmalı hastaların rehabilitasyon sürecinde takip randevularına uyumunu etkileyen faktörler
Factors affecting compliance with follow-upappointments in the rehabilitation process ofpatients with traumatic hand and forearm injuries
- Tez No: 940537
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HANDE ÖZDEMİR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
El ve ön kol yaralanması sonrası rehabilitasyonun, komplikasyonları önlemede ve maksimum uzun vadeli işlevselliğe ulaşmada yeri çok önemlidir. El ve ön kol yaralanması sonrası takip randevuları ve rehabilitasyona düşük uyum gösteren popülasyonların daha iyi tanımlanabilmesi ve uygun kaynakların sağlanabilmesi için uyum ve devamlılığa katkıda bulunan faktörlerin belirlenmesi önem arz etmektedir. Bu araştırmada el ve ön kol yaralanması sonrası rehabilitasyon polikliniği takip randevularına uyumu etkileyen faktörlerin gözden geçirilmesi amaçlanmıştır. Prospektif olarak planlanan bu çalışmaya 81 el ve ön kol yaralanmalı hasta dahil edilmiştir. Hastalara akut travmatik el ve ön kol yaralanması sonrasında sosyodemografik ve klinik özellikler, egzersiz şekilleri ve egzersiz bakış açıları, yaralanma tipleri ve şiddetleri, hastalık algıları ve psikiyatrik durumları açısından çeşitli değerlendirmeler yapılmıştır. Hastalara iki hafta aralıklarla 12 hafta boyunca fizik tedavi ve rehabilitasyon polikliniğine randevu oluşturulmuştur. Hastalar takip randevularına uyumlu ve takip randevularına uyumsuz olmak üzere iki gruba ayrılmıştır ve özellikleri kaydedilmiştir. Daha önce herhangi bir sebeple fizik tedavi ve rehabilitasyon programına dahil olmuş olanlar, yaralı elini kullanmadan işini sürdürebilmesinin çok güç olacağını ya da mümkün olmayacağını belirtenler ve hastane temelli ayaktan tedavi programına dahil edilmiş olan hastaların takip randevularına daha uyumlu olduğu gözlenirken daha önce fizik tedavi ve rehabilitasyon programına dahil olmamış, el yaralanmasının işini sürdürmesine engel olmayacağı ya da kısmen etkileyeceğini düşünenler ile hastane temelli ayaktan tedavi programı yerine ev programı ile tedavisi yürütülenler takip randevularına daha az uyum göstermiştir. Diğer sosyodemografik ve klinik özellikler, egzersiz şekilleri ve egzersiz bakış açıları, 46 yaralanma tipleri ve şiddetleri, hastalık algıları ve psikiyatrik durumları açısından istatiksel olarak anlamlı fark saptanmamıştır. Bilindiği kadarıyla el ve ön kol yaralanmalarında hastaların takip randevularına uyumunu prospektif olarak inceleyen ilk çalışma niteliğindeki bu çalışmanın sonuçlarının uzun vadede daha iyi hasta katılımı ve dolayısıyla iyileşmeye katkı sağlamak üzere daha kişiselleştirilmiş ve etkili rehabilitasyon programlarının önünü açacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
The role of rehabilitation after hand and forearm injuries is crucial in preventing complications and achieving maximum long-term functionality. Identifying the factors that contribute to adherence and continuity is essential to better define populations with low adherence to follow-up appointments and rehabilitation after hand and forearm injuries and to allocate appropriate resources accordingly. This study aims to review the factors affecting adherence to follow-up appointments in rehabilitation clinics after hand and forearm injuries. This prospective study included 81 patients with hand and forearm injuries. Patients were assessed in terms of sociodemographic and clinical characteristics, exercise types and perspectives, injury types and severity, illness perceptions, and psychiatric conditions following an acute traumatic hand and forearm injury. Patients were scheduled for follow-up appointments at the physical therapy and rehabilitation clinic every two weeks for 12 weeks. They were categorized into two groups: adherent to follow-up appointments and non-adherent, and their characteristics were recorded. It was observed that patients who had previously participated in a physical therapy and rehabilitation program for any reason, those who stated that it would be very difficult or impossible to continue their work without using the injured hand, and those who were included in a hospital-based outpatient treatment program were more likely to adhere to follow-up 48 appointments. In contrast, patients who had not previously participated in a physical therapy and rehabilitation program, those who believed that their hand injury would not prevent them from continuing their work or would only partially affect it, and those who received treatment through a home-based program rather than a hospital-based outpatient program showed lower adherence to follow-up appointments. No statistically significant differences were found regarding other sociodemographic and clinical characteristics, exercise types and perspectives, injury types and severity, illness perceptions, and psychiatric conditions. To the best of our knowledge, this study is the first prospective study examining adherence to follow-up appointments in patients with hand and forearm injuries. The findings suggest that more personalized and effective rehabilitation programs may improve long-term patient participation and, consequently, recovery outcomes.