Tutuklama
Arrest
- Tez No: 511887
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET SİNAN ALTUNÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 109
Özet
Bu tez çalışmasının konusu, kişi özgürlüğü ve güvenliği hakkının ve tutuklama kavramının Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi'nin 5. Maddesinde ve Türk ceza muhakemesi hukukunda işleniş biçimi ile Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi ve Anayasa Mahkemesi tarafından ne şekilde değerlendirildiği ve yorumlandığıdır. Kişi özgürlük ve güvenlik hakkının kişilerin sahip olması gereken en temel hak olması nedeniyle, bu hakka getirilecek kısıtlamaların sınırlı olması gerekir. Bu anlamda uluslararası sözleşmeler, özellikle Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi ve Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi kararlarının iç hukukta uygulanması konusu önem taşımaktadır. Çalışmamızda Türk hukukunda tutuklama kavramı ile birlikte uygulamada karşılaşılan sorunlar da incelenmiştir. İlk bölümde; kişi özgürlüğü ve güvenliği hakkının tanımı, tarihçesi ve gerek diğer ülkelerde gerekse Türk Hukukundaki gelişimini incelenmiştir. İkinci bölümde; kişi özgürlüğü ve güvenliği hakkının Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesindeki düzenlenişi, bu hakkın kısıtlanma hallerini ve Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi karar örneklerini incelenmiştir. Üçüncü bölümde; Anayasa Mahkemesine bireysel başvuru yolu incelenmiştir. Dördüncü ve son bölümde; koruma tedbiri olarak Türk Hukukunda tutuklama ve adli kontrol kurumu incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
The subject of this thesis is, how the right to liberty and security on person, and the arrest notion of European Convention on Human Rights Article 5 of the Turkish law on criminal procedure are evaluated, and how the European Court of Human Rights and the Constitutional Court interpreted this right.. As the right to liberty and security of person is the most fundamental right of the person must have, it must be less restrictions should be brought on this right. In this sense, international conventions, especially European Convention on Human Rights and the European Court of Human Rights have vital importance on the implementation of the decisions subject to domestic law. In our study, the problems encountered in practice with the concept of arrests in Turkish law are examined. In the first part; the definition of the right to liberty and security of person, its history and aspect in other countries as well as its development of the Turkish Law are explained. In the second part; configuration of individual freedom and security right in European Convention on Human Rights, the restriction cases, and the decisions were given by the European Court of Human Rights. In the third part; individual applications to the Constitutional Court has examined diversely. In the fourth and final section; arrest as a precautionary measure in Turkish Law and judicial control decision were examined.