Ege bölgesinde bakteriyel benek hastalığı etmeninin (pseudomonas syringae pv. tomato) ırklarının belirlenmesi ve faydalı bakterilerle biyolojik mücadele olanaklarının araştırılması
Determination of Pseudomonas syringae pv. tomato Races Causing Bacterial Speck Disease in Eagean Region and Investigation of the Possibility of Using Beneficial Bacteria in the Biological Control
- Tez No: 940550
- Danışmanlar: PROF. DR. HATİCE ÖZAKTAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fitopatoloji Bilim Dalı
Özet
Domateste Pseudomonas syringae pv. tomato (Pst) etmeninin neden olduğu Bakteriyel Benek hastalığı hem örtü altı hem de açık alanda sorunlara yol açan önemli hastalıklardan biridir. Hastalıkla mücadelede kullanılan bakırlı preparatlara karşı etmenin hızla dayanıklılık kazanması nedeniyle biyolojik savaş çalışmaları büyük önem kazanmıştır. Bu tez çalışmasında, iki ırka (0 ve 1) sahip olan Pst'nin Ege Bölgesinde hangi ırk/ırklarının hakim olduğunun belirlenmesi, daha sonra bu patojene karşı etkili bir biyolojik ajan belirlenerek bitkideki dayanıklılık mekanizmasını moleküler yöntemlerle uyarma potansiyellerinin ortaya konulması amaçlanmıştır. İlk olarak İzmir, Manisa, Aydın, Denizli, Balıkesir ve Muğla illerinin domates ekiliş alanlarından alınan infekteli ve sağlıklı bitki örneklerinden yapılan izolasyon sonucunda 83 adet Pst izolatı, 228 adet aday epifit bakteri izolatı elde edilmiştir. Patojen bakterinin ırk tanısı için hem Ontario 7710 domates çeşidiyle yapılan çalışmada, hem de moleküler çalışmalar sonucunda elde edilen izolatların tamamı ırk 1 olarak belirlenmiş olup, bu çalışmayla Ege bölgesinde ırk1'in en yaygın ırk olduğu ilk kez ortaya konmuştur. Elde edilen Pst izolatlarının tamamı patojen olup, %67,5 hastalık şiddetiyle 24 nolu DD-5 izolatı virülensliği en yüksek izolat olarak belirlenmiştir. Daha sonra, biyolojik mücadele çalışmaları için elde edilen aday bakteri izolatları in vitro biyokontrol ve bitki gelişimine etki testleri açısından değerlendirilmiştir. In vitro etki testleri sonucunda, tartılı derecelenme yöntemine göre en yüksek değerleri alanlar arasından 21 yararlı bakteri izolatı seçilmiştir. Seçilen yararlı bakteriler, in vivo biyokontrol etki testleri için Pst'ye karşı tohum bakterizasyonu ve yeşil aksam uygulaması olmak üzere 2 farklı şekilde uygulanmıştır. Etkili bulunan 88 (YD47/6) ve 132 (YD65/2) nolu izolatlar, tohum priming ve yaprağa püskürtme uygulamasında sırasıyla %54,2-56,8 ve %55-25,5 oranlarında etki göstermiştir. Bu bakteri izolatlarının 16S rRNA gen dizisi ve sekans analizleriyle Enterobacter ludwigii YD47/6 ve Pantoea agglomerans YD65/2 izolatları olduğu belirlenmiştir. Bu izolatlarla tohum priming yapılan ve Pst inoküle edilen domates bitkilerinde, hastalık şiddetinin azalması ve sistemik dayanıklılıkta önemli rol oynayan PR-1, PR-5, PAL, PR1a, PI2, ACO, LOX, ETR1, CHS ve PR1b genlerinin bazılarında ekspresyon seviyelerinde artış olması, yararlı bakterilerin konukçu bitkide sistemik dayanıklılığı uyardığına dair moleküler bir kanıt olarak değerlendirilmiştir. Bu bakteriler sistemik dayanıklılığın indüklenmesinde, muhtemel rol oynayan SA ve JA/ET sinyal yolağını ortaya çıkarmıştır.
Özet (Çeviri)
Bacterial speck disease in tomato caused by Pseudomonas syringae pv. tomato (Pst) is one of the important diseases that pose problems both greenhouse and in the field. Biological control studies have gained great importance due to the rapid development of resistance to copper-based treatments in the control of disease. In this thesis, it was aimed to determine which race/races of Pst, that has two races (0 and 1), are dominant in the Aegean Region, and then to determine an effective biological agent against this pathogen and to reveal their potential to stimulate the resistance mechanism in the plant by molecular methods. Firstly, 83 Pst isolates and 228 candidate epiphyte bacterial isolates were obtained from infected and healthy plant samples taken from tomato cultivation areas of İzmir, Manisa, Aydın, Denizli, Balıkesir and Muğla provinces. Through the race diagnosis of the pathogenic bacteria, all of the isolates obtained both in the study with Ontario 7710 tomato variety and the molecular studies it was determined that race 1 was dominant. This study revealed for the first time that race 1 is the most common strain in the Aegean region. All of the Pst isolates obtained were pathogenic and DD-5 isolate number 24 with 67.5% disease severity was determined as the isolate with the highest virulence. Then, candidate bacterial isolates obtained for biological control studies were evaluated in terms of in vitro biocontrol and plant growth efficacy tests. As a result of the in vitro efficacy tests, 21 beneficial bacterial isolates were selected from among those with the highest values according to the weighted ranking method. The selected beneficial bacteria were applied for in vivo biocontrol efficacy tests against Pst in 2 different ways: seed bacterization and spraying of leaves. Isolates 88 (YD47/6) and 132 (YD65/2), which were found effective, showed 54.2-56.8% and 55-25.5% efficacy in seed priming and foliar spraying, respectively. These bacterial isolates were identified as Enterobacter ludwigii YD47/6 and Pantoea agglomerans YD65/2 by 16S rRNA gene sequence and sequence analysis. In tomato plants seed primed with these isolates and inoculated with Pst, the decrease in disease severity and increase in expression levels of some of the PR-1, PR-5, PAL, PR1a, PI2, ACO, LOX, ETR1, CHS and PR1b genes, which play an important role in systemic resistance, were considered as molecular evidence that beneficial bacteria stimulate systemic resistance in the host plant. These bacteria uncovered the SA and JA/ET signaling pathways that are likely involved in the induction of systemic resistance.