Investigation of heat transfer enhancement by compiling a helical pipe exchanger to the outer shell of shell and tube heat exchanger
Kabuk ve boru eşanjörünün dış kabukuna helis boru eşanjör yerleştirilmesiyle ısı transferinin artırılmasının incelenmesi
  1. Tez No: 940549
  2. Yazar: MOHAMMED SALIH JABBAR JABBAR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İBRAHİM KOÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Altınbaş Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 108
Özet
Bu çalışma, enerji, petrol ve elektrik enerjisi üretimi gibi kilit endüstrilerde hayati öneme sahip olan kabuk-borulu ısı değiştiricilerde ısı transferinin arttırılmasını araştırmaktadır. Odak noktası, refrakter teknolojisinde sıklıkla kullanılan bir uygulama olan bu eşanjörlere, verimliliklerini artırmak için sarmal bir bobin eklemenin etkisini değerlendirmektir. Yaklaşım iki HE modelinin ayrıntılı sayısal analizini içermektedir. Birincisi geleneksel bir STHE, ikincisi ise dış kabuğuna sarmal bobin eklenmiş yenilikçi bir çeşittir. Bu değişiklik, yağ ve su arasındaki HT sürecini iyileştirmeyi amaçlamaktadır. Çalışmanın bulguları, sarmal bobinli ikinci modelin HE'lerin verimliliğini önemli ölçüde artırdığını ortaya koyuyor. Bu sonuç, bu tasarım değişikliğinin etkinliğini vurgulayan kapsamlı sayısal simülasyonlardan çıkarılmıştır. Bu tezin özgünlüğü, HE verimliliğini artırmak için geleneksel tasarım öğelerini yenilikçi değişikliklerle birleştirme yaklaşımında yatmaktadır. Bu strateji, endüstriyel uygulamalarda termal verimliliğin artırılmasına yönelik pratik bir çözüm sunarak, enerji verimli tasarım uygulamalarında önemli bir ilerlemeye işaret ediyor.
Özet (Çeviri)
This study investigates the enhancement of heat transfer in shell-and-tube heat exchangers , which are crucial in key industries such as energy, petroleum, and electrical power production. The focus is to assess the impact of adding a helical coil to these exchangers, a practice often utilized in refractory technology, to improve their efficiency. The approach includes a detailed numerical analysis of two HE models. The first is a conventional STHE, while the second is an innovative variant with a helical coil added to its outer shell. This modification aims to improve the HT process between oil and water. The study's findings reveal that the second model, with the helical coil, significantly enhances the HEs efficiency. This conclusion is drawn from comprehensive numerical simulations, highlighting the effectiveness of this design change. The originality of this thesis lies in its approach to combining traditional design elements with innovative modifications to improve HE efficiency. This strategy offers a practical solution for increasing thermal efficiency in industrial applications, marking a significant advancement in energy-efficient design practices.