Türkiye'de Erken Cumhuriyet döneminde azınlık politikaları: Ermeni ve Yehudi azınlıkları örneği
Minority policies in the Early Republican period in turkey: the case of armenian and jewish minorities
- Tez No: 940560
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SERAP YOLCU YAVUZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 156
Özet
Bu çalışmada, Avrupa'da tarihsel olarak kaotik bir sürecin ardından ortaya çıkan ulus devlet formunun, siyasal meşruiyet anlayışını nasıl dönüştürdüğü değerlendirilmiştir. Meşruiyetin, uhrevi referanslardan ulus ve devlete yönelmesiyle birlikte, bu model Avrupa dışındaki siyasal yapılar için de bir kurtuluş formu olarak algılanmış ve Türkiye'de de benzer bir dönüşüm süreci gözlemlenmiştir. Çalışmada Türkiye'deki ulus devlet inşasının Avrupa'dan farklı olarak yukarıdan aşağıya bir diyalektikle şekillendiği tespit edilmiştir. Yeni rejimin kurucu kadrolarının, çokkültürlü Osmanlı mirasını dönüştürme sürecinde,“biz”kimliğini homojenleştirici bir çerçevede inşa etmeyi hedeflediği değerlendirilmiştir. Bu sürecin, başta azınlık grupları olmak üzere farklı kimlikleri hazmederken kaçınılmaz olarak asimilasyon politikalarının da kullanıldığı gözlemlenmiştir. Bu bağlamda, Ermeni ve Yahudi toplumlarının Cumhuriyet'in kurucu ideolojisi karşısında nasıl konumlandığı incelenmiş; Lozan Barış Antlaşması ile azınlık statüsü kazanan bu grupların nasıl değerlendirildiği, tarihsel anlatılar doğrultusunda değerlendirilmiştir. Ayrıca, ulus devlet inşasında eğitimin merkezi bir araç olarak kullanıldığına da dikkat çekilmiştir. Yeni rejim,“biz”olma halinin inşasında eğitim politikalarını ve kurumlarını etkin biçimde kullanmayı hedeflemiş; bu doğrultuda, eğitimin içerik ve yöntemlerinde kimliksel kodlar üzerinden şekillenen bir vatandaşlık anlayışı geliştirildiği tespit edilmiştir. Bu noktada genç Türkiye Cumhuriyeti'nde azınlık olarak Ermeni ve Yahudilerin ulus inşası sürecinde hâkim kimlik yanında nasıl konumlandığı ortaya konulmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study evaluates how the nation-state model, which emerged in Europe following a historically chaotic period, transformed the understanding of political legitimacy. As legitimacy shifted from divine and transcendental sources to more tangible phenomena such as the nation and the state, this model came to be perceived as a form of salvation for political structures beyond Europe. In this context, a similar process of transformation has been observed in Turkey. The research identifies that, unlike the bottom-up formation of nation-states in Europe, the construction of the nation-state in Turkey followed a top-down dialectic. It is assessed that the founding cadres of the new regime aimed to transform the multicultural legacy of the Ottoman Empire by constructing a homogenizing sense of“us.”This process, in turn, has been observed to contribute to the marginalization of various identities, particularly minority groups. In this context, the study examines how Armenian and Jewish communities were positioned in relation to the founding ideology of the Republic. Although these groups were granted minority status under the Treaty of Lausanne, it has been determined that they were unable to establish a shared sense of belonging and instead positioned themselves through distinct historical narratives. The research further emphasizes that education served as a central tool in the construction of the nation-state. It has been observed that the new regime aimed to shape a collective identity through educational institutions and policies, which were structured around specific identity-based codes to promote a particular understanding of citizenship.