E-devlet hizmet kalitesi: Diyarbakır ı̇li örneği̇
E-government service quality: The case of Diyarbakir province
  1. Tez No: 940561
  2. Yazar: MUHAMMED AYDIN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖMER TAYLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Siyasal Bilimler, Public Administration, Political Science
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dicle Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 113
Özet
Bilgi ve iletişim teknolojilerindeki hızlı gelişmeler, kamu hizmetlerinin sunum biçiminde köklü değişikliklere neden olmuş, bu durum e-Devlet uygulamalarını ön plana çıkarmıştır. Günümüzde birçok kamu hizmeti dijital ortamda sunulmakta; vatandaşlar bu hizmetlere zaman ve mekân kısıtlaması olmadan kolayca erişebilmektedir. e-Devlet sistemlerinin yaygınlaşmasıyla birlikte, bu hizmetlerin kalitesi ve vatandaş memnuniyeti üzerindeki etkileri önemli bir araştırma alanı haline gelmiştir. Hizmet kalitesi yalnızca teknik yeterlilikle değil, aynı zamanda kullanıcıların algı ve deneyimleriyle de şekillenmektedir. Bu çerçevede, e-Devlet hizmetlerinin vatandaşlar tarafından nasıl algılandığı ve bu algının memnuniyet düzeyine etkisi kamu yönetimi literatüründe sıkça ele alınmaktadır. Bu çalışma, e-Devlet hizmet kalitesinin vatandaş memnuniyeti üzerindeki etkisini Diyarbakır ili örneğinde incelemeyi amaçlamaktadır. Araştırmada, hizmet kalitesi belirli boyutlar çerçevesinde değerlendirilmiştir. Nicel araştırma yöntemi benimsenmiş, SPSS 25.0 programı kullanılarak 693 katılımcıdan elde edilen anket verileri analiz edilmiştir. Çalışma, hem kullanıcı deneyimlerine dayalı değerlendirmelere katkı sunmayı hem de bölgesel düzeyde dijital kamu hizmetlerinin etkinliğini ortaya koymayı hedeflemektedir.
Özet (Çeviri)
The rapid advancements in information and communication technologies have led to fundamental changes in the delivery of public services, bringing e-Government applications to the forefront. Today, many public services are offered in digital environments, allowing citizens to access these services easily, regardless of time and location. With the widespread adoption of e-Government systems, the quality of these services and their impact on citizen satisfaction have become significant areas of research. Service quality is shaped not only by technical adequacy but also by users' perceptions and experiences. In this context, how e-Government services are perceived by citizens and how these perceptions influence satisfaction levels are frequently addressed in the public administration literature. This study aims to examine the impact of e-Government service quality on citizen satisfaction, using the province of Diyarbakır as a case study. The research evaluates service quality through specific dimensions. A quantitative research method was adopted, and the survey data obtained from 693 participants were analyzed using SPSS 25.0. The study aims to contribute to evaluations based on user experiences and to reveal the effectiveness of digital public services at the regional level.