Kenan Hulusi Koray'ın hikâyelerinde hayvanlar
Animals in the stories Of Kenan Hulusi Koray
  1. Tez No: 940575
  2. Yazar: REVŞAN ERYİĞİT
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ CANER SOLAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erzurum Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yeni Türk Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 116
Özet
Cumhuriyet Döneminin üretken yazarlarından Kenan Hulusi Koray, kaleme aldığı hikâyelerle yaşadığı dönemin toplumsal yapısına ve insan ilişkilerine ayna tutmuştur. Eserlerinde, insan ve hayvan arasındaki ilişki dikkat çekici bir biçimde ön plandadır. Hikâyelerinin pek çoğu taşrada geçer ve bu yönüyle halkın yaşam biçimini, doğayla olan ilişkisini ve hayvanların gündelik yaşam içindeki yerini yansıtır. Koray'ın anlatımında hayvanlar yalnızca doğal varlıklar olarak değil; kimi zaman anlatım aracı, kimi zaman da sembolik bir öğe olarak benzetme işlevi görür. Bu bağlamda onun hikâyeleri, hem döneminin edebi çizgisini hem de doğa-insan-hayvan üçgenindeki geçişkenliği gözler önüne serer. Bu çalışmada edebiyat ile ekoloji arasında bir köprü kuran ekoeleştiri yaklaşımı açıklanarak hayvan çalışmalarına olan bakış açıları aktarılmıştır. Bu kuramsal temel doğrultusunda, yazarın doğa-insan-hayvan ilişkisini nasıl kurguladığına dair çözümlemelerde bulunulmuştur. Kenan Hulusi Koray'ın hikâyelerinde hayvanların üstlendikleri roller incelenmiştir. Hayvanlar, hikâyelerde yalnızca birer varlık olarak değil; aynı zamanda çeşitli anlamlar taşıyan unsurlar olarak yer almakta, kimi zaman benzetme öğesi, kimi zaman ise toplumsal eleştirinin aracı olarak kullanılmaktadır. Bu bağlamda, hikâyelerde hayvanların ana tema olarak yer aldığı metinler ile benzetme ve metafor yoluyla kullanıldıkları metinler, iki ayrı başlık altında tespit edilerek açıklanmıştır.
Özet (Çeviri)
Kenan Hulusi Koray, one of the prolific writers of the Republican Era, reflected the social structure and human relationships of his time through his stories. In his works, the relationship between humans and animals is notably emphasized. Many of his stories are set in rural areas, reflecting the lifestyle of the people, their connection with nature, and the role of animals in daily life. In Koray's narration, animals are not merely natural beings; at times, they serve as narrative tools and, at others, as symbolic elements fulfilling a metaphorical function. In this context, his stories reveal both the literary tendencies of his era and the fluid interplay between nature, humans, and animals. In the study, the ecocriticism approach, which bridges literature and ecology, was explained, and perspectives on animal studies were conveyed. In line with this theoretical foundation, analyses were conducted on how the author structured the nature-human-animal relationship The roles undertaken by animals in Kenan Hulusi Koray's stories have been examined. Animals are not merely depicted as entities in the stories; they also appear as elements carrying various meanings. At times, they serve as similes, and at others, as tools of social critique. In this context, the stories in which animals appear as the main theme and those where they are employed through similes and metaphors have been identified and explained under two separate headings.