Konteyner kentlerde yaşayan ergenlerin psikolojik dayanıklılık ve öz-yeterlilik düzeylerinin incelenmesi: Kahramanmaraş ili örneği
Investigation of psychological resilience and self-efficacy levels of adolescents living in container cities: The case of Kahramanmaras province
- Tez No: 940576
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SONER ÇAKMAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çağ Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 111
Özet
Bu araştırmada, 6 Şubat 2023 tarihinde meydana gelen Kahramanmaraş merkezli depremler sonrasında konteyner kentlerde yaşamını sürdüren ergen bireylerin psikolojik dayanıklılık ve öz-yeterlilik düzeyleri çeşitli demografik değişkenler açısından incelenmiştir. Araştırma, nicel yöntemle ve betimsel tarama modeli çerçevesinde gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın evrenini, Kahramanmaraş ilinde konteyner kentlerde yaşayan ergenler; örneklemini ise Onikişubat ve Dulkadiroğlu ilçelerinde bulunan konteyner kentlerde yaşayan, 14-17 yaş aralığında 124 kız ve 144 erkek olmak üzere toplam 268 ergen birey oluşturmuştur. Veriler;“Ergenlerde Psikolojik Dayanıklılık Ölçeği”,“Çocuklar İçin Öz-Yeterlilik Ölçeği”ve“Kişisel Bilgi Formu”aracılığıyla toplanmıştır. Verilerin analizinde t-testi, ANOVA, Kruskal-Wallis H testi, Spearman sıralı korelasyon analizi ve Pearson korelasyon analizi uygulanmıştır. Araştırma bulgularına göre, ergenlerin psikolojik dayanıklılık ve öz-yeterlilik düzeyleri; cinsiyet, yaş, kardeş sayısı, yakın kayıp yaşama durumu ve ebeveyn öğrenim düzeyi gibi değişkenlere göre anlamlı farklılık göstermemektedir. Ancak baba öğrenim düzeyine göre psikolojik dayanıklılık puanlarında istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık saptanmıştır. Araştırmanın en dikkat çekici bulgusu ise, psikolojik dayanıklılık ile öz-yeterlilik düzeyleri arasında pozitif yönlü ve orta düzeyde anlamlı bir ilişkinin bulunmuş olmasıdır. Bu durum, öz-yeterlilik düzeyi yüksek olan ergenlerin aynı zamanda stresle başa çıkma konusunda daha dirençli olduklarını göstermektedir.
Özet (Çeviri)
This study investigates the psychological resilience and self-efficacy levels of adolescents living in container settlements after the earthquakes centered in Kahramanmaraş on February 6, 2023, in relation to various demographic variables. The research was conducted using a quantitative method within the framework of a descriptive survey model. The population of the study consists of adolescents residing in container cities in the province of Kahramanmaraş, while the sample includes a total of 268 adolescents (124 girls and 144 boys) aged 14 to 17, living in container areas in the districts of Onikişubat and Dulkadiroğlu. Data were collected using the“Psychological Resilience Scale for Adolescents”, the“Self-Efficacy Scale for Children”, and a“Personal Information Form”. For the analysis of the data, t-tests, ANOVA, Kruskal-Wallis H test, Spearman rank-order correlation, and Pearson correlation analyses were conducted. According to the findings, psychological resilience and self-efficacy levels of adolescents did not show statistically significant differences based on variables such as gender, age, number of siblings, experience of close loss, or parental education levels. However, a statistically significant difference was found in psychological resilience scores in relation to fathers' education levels. The most noteworthy finding of the study was the statistically significant and moderately positive correlation between psychological resilience and self-efficacy. This suggests that adolescents with higher levels of self-efficacy also tend to be more resilient when coping with stress.