Rekabet hukukunda dijital platformlara ilişkin pazar tanımı sorunları
Market definition ıssues regarding digital platforms in competition law
- Tez No: 940577
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET FATİH ARICI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Hukuk, Economics, Law
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Ticaret Hukuku Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 132
Özet
Çevrimiçi pazarlar yaklaşık otuz senedir ticari kültürün bir parçası olup çevrimiçi ticaretin yükselişi ile birlikte dijital platformların pazar ekonomisindeki gelişiminin önü açılmıştır. Ticaretin yanı sıra çevrimiçi sosyal ağların da popülerlik kazanması sonucunda sosyal hayatı yeniden düzenleyen dijital platformlar, günümüzde medya ve siyaseti dahi etkilemektedir. Dijital platformların elde ettikleri pazar gücü ile giderek daha baskın hale gelmeleri, faaliyet gösterdikleri pazarlar için giriş engelleri, pazar tanımının muğlaklaşması gibi bazı sorunlar yaratmaktadır. Ayrıcalıklı pazar konumları sayesinde rakip teşebbüsleri dışlayan davranışları ve tekelleşme yönündeki eğilimleri, tüketici refahı ve etkin rekabet için olumsuz sonuçlar doğurmaktadır. Dijital pazarların yer aldıkları pazarlara yönelik uygun mevzuat ve yaptırımlar için, ilgili pazar tanımının doğru bir şekilde ortaya konulması gerekmektedir. İlgili pazarın tanımı ve çerçevelendirilmesinde ise, bu platformların iş modellerinin belirgin yapısal özellikleri dikkate alınmalıdır. Çalışmamızda, dijital platformların ağ etkileri, ölçek ve kapsam ekonomileri, fiyatlandırma gibi hususlarda kendine has karakteristikleri analiz edilerek ilgili pazar tanımı tartışmaları ele alınmış ve yine bu özellikler ışığında pazarın belirlenmesine ilişkin sorunlara değinilmiştir. Ayrıca dijital pazarların rekabet ortamı ve bu pazarlara ilişkin mevcut rekabet hukuku politikalarındaki son gelişmeler incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Online markets have been a part of commercial culture for nearly thirty years, and with the rise of online commerce, the development of digital platforms in the market economy has been paved. As a result of the popularity of online social networks as well as commerce, digital platforms that reorganize social life are now influencing even media and politics. The increasing dominance of digital platforms with the market power they have gained creates some problems such as entry barriers and vague market definition for the markets they operate in. Their behaviors that exclude rival enterprises and their tendencies towards monopolization due to their privileged market positions have negative consequences for consumer welfare and effective competition. For appropriate legislation and sanctions for the markets where digital markets are located, the relevant market definition must be correctly presented. In the definition and framing of the relevant market, the distinct structural features of these platforms' business models should be taken into account. In our study, the unique characteristics of digital platforms in terms of network effects, economies of scale and scope, pricing, and pricing are analyzed, and the relevant market definition discussions are addressed, and again, the problems related to determining the market are addressed in light of these features. In addition, the competitive environment of digital markets and the latest developments in current competition law policies related to these markets have been examined.