Uluslararası kıymetli maden borsa yatırım fonlarının uzun dönemli ilişkilerinin ve etkinliklerinin analizi
Analysis of long-term relationships and efficiencies of international precious metals exchange traded funds
  1. Tez No: 940579
  2. Yazar: ESİN ODABAŞI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FAZIL GÖKGÖZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sayısal Yöntemler Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 142
Özet
Özellikle altın, gümüş, platin ve paladyum gibi değerli madenleri içinde barındıran kıymetli maden piyasası dünya ekonomisinde önemli bir yere sahiptir. Kıymetli madenlerin bu denli önemli olasının sebepleri arasında; yatırım aracı, ekonomik güvence, sanayi girdisi ve ticaret dengesi olarak kullanılması gösterilebilir. Kıymetli madenlerin fiyat hareketleri hem yatırımcılar hemde ulusal ekonomiler açısından stratejik bir göstergedir. Altın, gümüş, platin ve paladyum gibi kıymetli madenlere dayalı ETF' ler ise yatırımcılara likidite çeşitlendirmesi, düşük maliyet avantajı, lolay erişim imkanı sağlayarak finansal sistemde önemli bir yere sahiptir. Bu çerçevede kıymetli maden ETF'lerinin ilişki analizi ve piyasanın etkinliğinin değerlendirilmesi önem arz etmektedir. Bu amaçla çalışmada Asya, Amerika ve Avrupa bölgelerine ait kıymetli maden ETF getirilerinin fon performansında önemli olan TVB, NAV, varlık devir hızı, sistematik risk ve standart sapma ile ilişkisi analizi Panel Veri Modelleri kullanılara analiz edilmiştiit. Çalışmanın ikinci kısmında ise kıymetli maden ETF piyasasının etkinliğinin tespiti 2 aşamalı VZA süper etkinlik modeli kullanılmıştır. Panel veri sonuçlarına göre TVD ve NAV ile altın, gümüş, platin ve paladyum kıymetli madenleri getirilerini arasında anlamlı bir ilişki bulunmaktadır. Bu ilişki aynı zamanda uzun dönemde de görülmektedir. VZA süper etkinlik modeli sonuçları incelendiğinde TVB büyük olan kıymetli maden ETF' lerinin etkin performans göstermediği görülmektedir. Ayrıca harcama oranı düşük olan ETF' lerin etkinlik skorlarının yüksek olduğu görülmektedir. Amerika bölgesi tüm kıymetli maden ETF'lerinde en düşük skora sahip bölge olmuştur. Avrupa bölgesinin platin-paladyum kaynak yönetim sürecinde almış olduğu skor haricinde ortalamalarda süper etkin olan bölge bulunmamaktadır.
Özet (Çeviri)
The precious metals market, which includes precious metals such as gold, silver, platinum and palladium, has an important place in the world economy. The reasons why precious metals are so important include their use as investment vehicles, economic security, industrial input and trade balance. The price movements of precious metals are a strategic indicator for both investors and national economies. ETFs based on precious metals such as gold, silver, platinum and palladium have an important place in the financial system by providing liquidity diversification, low cost advantage and easy access to investors. In this context, the relationship analysis of precious metal ETFs and the evaluation of market efficiency are important. For this purpose, the relationship analysis of precious metal ETF returns belonging to Asia, America and Europe regions with TVB, NAV, asset turnover, systematic risk and standard deviation, which are important in fund performance, was analyzed using Panel Data Models. In the second part of the study, the 2-stage DEA super efficiency model was used to determine the efficiency of the precious metal ETF market. According to the panel data results, there is a significant relationship between TVD and NAV and the returns of gold, silver, platinum and palladium precious metals. This relationship is also seen in the long term. When the DEA super efficiency model results are examined, it is seen that precious metal ETFs with large TVBs do not show effective performance. In addition, it is seen that the efficiency scores of ETFs with low expense ratios are high. The American region has the lowest score in all precious metal ETFs. There is no region that is super efficient in averages except for the score received by the European region in the platinum-palladium resource management process.