Improving lane detection and steering control in self-driving vehicles through machine learning
Makine öğrenimi aracılığıyla kendi kendine sürüşlü araçlarda şerit tespiti ve direksiyon kontrolünün geliştirilmesi
  1. Tez No: 940583
  2. Yazar: NAMARIQ MOHAMMED SWADI ALJAAFARI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYCA KURNAZ TURKBEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Altınbaş Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik ve Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
Modern araçlarda giderek yaygınlaşan bir sürücü destek teknolojisi olan otomatik şerit tutma, aracın yol şeritleri içinde doğru konumlandırılmasını kolaylaştırır; bu, tamamen otonom araçlarda sonraki şerit sapmaları ve yörünge planlaması için önemli bir husustur. Geleneksel şerit algılama yöntemleri, tarihsel olarak, hesaplama açısından verimli olsalar da, yol sahnelerinin çeşitli ve dinamik doğası nedeniyle ölçeklenebilirlik zorluklarıyla karşı karşıya kalan sofistike el yapımı özelliklere ve sezgisel yöntemlere dayanıyordu. Ancak, özellikle Evrişimli Sinir Ağları (CNN'ler) ile makine öğrenimindeki son gelişmeler, el yapımı özellik algılayıcılarını piksel bazında şerit segmentasyonlarını öğrenebilen derin ağlarla değiştirerek bu alanda devrim yarattı. Bu tezde, şerit algılama sorununu çeşitli yöntemler kullanarak ele almayı amaçlıyoruz. Daha derinlemesine incelemek için, iki farklı yöntemin karşılaştırmalı analizini yapmak üzere otoyol şerit görüntülerinden oluşan bir veri kümesi kullanıyoruz. Başlangıçta, el yapımı özelliklere sahip geleneksel kenar algılama yöntemini kullanıyoruz. Ardından, şerit algılama zorluğunu ele almak üzere tasarlanmış çeşitli Derin Evrişimli Ağ (CNN) mimarilerini araştırıyoruz. Araştırmamız, bu yöntemlerin ilgili çıktılarından elde edilen görüntülerden yararlanılarak, karşılaştırmalı bir değerlendirmesiyle sonuçlanmaktadır.
Özet (Çeviri)
Auto lane keeping, an increasingly prevalent driver assistance technology in modern vehicles, facilitates the accurate positioning of the vehicle within road lanes, a crucial aspect for subsequent lane deviation and trajectory planning in fully autonomous vehicles. Traditional lane detection methods have historically relied on sophisticated hand-crafted features and heuristics, which, while computationally efficient, face scalability challenges due to the diverse and dynamic nature of road scenes. However, recent advancements in machine learning, particularly with Convolutional Neural Networks (CNNs), have revolutionized this field by replacing hand-crafted feature detectors with deep networks capable of learning pixel-wise lane segmentations. In this thesis, we aim to address the lane detection problem using a variety of methods. To delve deeper, we utilize a dataset comprising highway lane images to conduct a comparative analysis of two distinct methods. Initially, we employ the traditional edge-detection method, featuring hand-crafted features. Subsequently, we explore various Deep Convolutional Network (CNN) architectures tailored to tackle the lane detection challenge. Our investigation culminates in a comparative assessment of these methods, leveraging images derived from their respective outputs.