Modernizmden teknolojik yeniliklere: Geleceğin kent ve mekan tasarımlarına dair bir öngörü
From modernism to technological innovation: a vision of future urban and space design
- Tez No: 940582
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYLİN ŞENTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, İç Mimari ve Dekorasyon, Architecture, Interior Design and Decoration
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İç Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 135
Özet
Bu çalışma mimarlık tarihinin kırılma noktası olan Modernizmin doğuşundan itibaren gelişen teknolojik yeniliklerle günümüze gelen ve geleceğe devam eden süreçte gelecek mekân tasarım yaklaşımlarının nasıl şekillenebileceğini öngörmek hedeflenmiştir. Elde edilen bulgular sonucunda teknolojik gelişmeler ve mimari tasarım anlayışının ayrılmaz bir bütün haline geldiğini göstermiştir. Tarihin kırılma noktası olan modernizmin bugünün çağdaş akımlarını şekillendirmesi gibi bugünün tasarım anlayışlarının da geleceğe etki etmesi beklenmektedir. Modern mimarinin ortaya çıkışı ve yükselişinin incelenmesi sonrasında çağdaş akım üzerinden bugünün tasarım anlayışları ortaya konmuştur. Kent, mimari ve iç mimari ölçekte ele alınan çalışmada birbiri ile bağlantılı olan disiplinler akıllı kent ve uzay kent projeleri, geleceği öngören bilim kurgu filmleri ve günümüzün ikonik tasarımlara sahip iç mimarların tasarım yaklaşımları incelenmiştir. Dünyanın farklı alanlarında bulunan ve kent yaşamına dair özgün çözüm önerileri sunan akıllı kentler; gelecekte uzayda yerleşim hayali ile tasarlanan uzay kent projeleri; farklı yıllar içerisinde geleceğin mimari ve mekân tasarımlarına dair öngörülerde bulunana bilim kurgu filmleri; günümüzde tasarım yaklaşımları öne çıkan iç mimarlar, günümüz mimari tasarım anlayışını ortaya koymak amacıyla ele alınan konu başlıklarıdır. Elde edilen veriler analiz edilmiş ve çıkarımlar tablo haline getirilerek düzenlenmiştir. Daha sonrasında her bölümden gelecek tasarım anlayışına yönelik kent, mimari ve iç mimari ölçekte anahtar kavramlar ortaya konmuştur. Anahtar kavramlardan bazıları; zamansız şehirler, organik ve alışılmışın dışında formlar, empati mekanları olarak sırlanabilir. Anahtar kavramlar, Midjourney yapay zekasında görselleştirilmek üzere promt'lara dönüştürülmüştür. Günümüzün en son teknolojisi olan yapay zekâ ile ortaya konan görseller değerlendirilmiş ve geleceğin tasarım yaklaşımına dair öne çıkan unsurlar belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study aims to predict the future design approaches of spaces by examining the evolution of technological advancements from the emergence of Modernism—one of the major turning points in architectural history—to the present and beyond. The findings demonstrate that technological developments and architectural design principles have become inseparable. Just as Modernism has shaped contemporary design movements, it is expected that today's design paradigms will influence the future. Following an examination of the emergence and rise of modern architecture, contemporary architectural movements have been analyzed to define today's design approaches. This research, conducted at urban, architectural, and interior design scales, explores interconnected disciplines such as smart city and space city projects, science fiction films that predict future architectural trends, and the design philosophies of contemporary interior designers known for their iconic works. The study considers smart cities, which offer innovative solutions for urban living in different parts of the world; space city projects, conceptualized with the vision of extraterrestrial habitation; science fiction films, which have projected future architectural and spatial scenarios over different periods; and interior designers whose approaches define contemporary architectural discourse. These topics were selected to provide a comprehensive understanding of today's architectural design paradigm. The collected data were analyzed and structured into comparative tables to facilitate systematic evaluations. Key concepts at urban, architectural, and interior design scales were extracted from each section to formulate future design projections. Some of the key concepts identified include“timeless cities,”“organic and unconventional forms,”and“empathetic spaces.”These key concepts were translated into prompts for visualization using Midjourney artificial intelligence. The AI-generated visual representations—produced with cutting-edge technology—were evaluated, leading to the identification of defining elements of future design approaches.