Fire burns where it falls: a vernacular security approach to 2021 forest fires in Türkiye
Ateş düştüğü yerı̇ yakar: Türkı̇ye'de 2021 orman yangınlarına yerel bı̇r güvenlı̇k yaklaşımı
  1. Tez No: 940619
  2. Yazar: MUHAMMED ONUR ÇÖPOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ZERRİN TORUN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 350
Özet
2021 yılının yaz aylarında Türkiye, tarihinin en Ģiddetli orman yangınlarıyla karĢı karĢıya kalmıĢtır. Bu sorun, geniĢ bir ormanlık alanın yok olmasına yol açan bir ―çevre krizi‖nin ötesine geçerek, 8 kiĢinin hayatını kaybetmesi, binlerce kiĢinin evsiz kalması ve ekosistemin tehdit altına girmesiyle hem hükümet ve halk arasında bir ―siyasi krize‖ hem de kapsamlı bir ―güvenlik krizine‖ dönüĢmüĢtür. Bu tez, söz konusu yangınların yalnızca çevresel bir felaket olarak değil, aynı zamanda karmaĢık bir güvenlik meselesi olarak nasıl ele alındığını incelemektedir. EleĢtirel güvenlik çalıĢmaları alanındaki ―vernaküler‖ güvenlik yaklaĢımını benimseyen tez, yangınlara iliĢkin devletin (elit) resmî söylemiyle yangından etkilenen bölgelerdeki yerel toplulukların söylemleri arasında bir karĢılaĢtırma sunmaktadır. Resmî konuĢmalar, politika belgeleri ve basın açıklamalarından oluĢan devlet söyleminin karĢısında, yarı yapılandırılmıĢ görüĢmeler aracılığıyla elde edilen yerel halk ve orman köylülerinin anlatıları analiz edilmektedir. MAXQDA kullanılarak gerçekleĢtirilen nitel içerik analizi, aynı olguya dair resmî anlatı ile yerel (vernaküler) anlatı arasındaki uyumsuzluğa dikkat çekmektedir. Sonuç olarak tez, güvenliğin homojen bir kavram olmadığına iĢaret eden vernaküler güvenlik yaklaĢımını doğrularken, 2021 orman yangınları sırasında orman köylülerinin ―güvenlik sağlayıcı‖ potansiyeline vurgu yaparak topluluk temelli yerel yangın yönetimi uygulamalarına dair ampirik bir örnek sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
In the summer of 2021, Turkey faced the most severe forest fires in its history. The issue went beyond an ―environmental crisis‖ as it led to the deforestation of a large area and turned into a ―political crisis‖ between the government and the people, as well as a ―security crisis‖ as 8 people lost their lives, thousands were left homeless, and the ecosystem was endangered. This thesis explores how those fires came to be understood not just as an environmental catastrophe, but also as a complex security problem. Adopting ―vernacular‖ security approach from the field of critical security studies, this thesis compares the official government narrative on the fires with how local communities themselves perceived and talked about them. The thesis draws on official speeches, policy documents, and press releases for the official (elite) narrative, while semi-structured interviews with local people and forest villagers in the fire-affected districts capture the vernacular narrative on the issue. Building on qualitative content analysis via MAXQDA, the thesis highlights a disconnect between the official and the vernacular narratives on the same phenomenon. In conclusion, the thesis confirms the vernacular security approach emphasising that security is not a homogenous concept and reveals the potential of forest villagers as security providers during the 2021 forest fires in Turkey, thereby providing an empirical example of community-based indigenous fire management practices.