Biyoreaktör ve led ışık teknolojilerinin kestanenin mikroçoğaltımında kullanım olanakları
Possibilities of using bioreactor and led light technologies in the micropropagation of chestnut
- Tez No: 940625
- Danışmanlar: PROF. DR. SERRA HEPAKSOY
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 241
Özet
Bu tez çalışmasında; Karasu çeşidi ve EGK genotipinin in vitro koşullarda hızlı, ucuz ve kitlesel olarak çoğaltılması, köklendirilmesi ve dış koşullara aktarılması amacıyla katı kültür yöntemi ile PlantformTM geçici daldırma biyoreaktör sistemi karşılaştırmalı olarak kullanılmıştır. Doku kültürü labaratuvarlarında yaygın olarak kullanılan floresan lambalar ile kullanımı yaygınlaşan LED lambaların çoğaltım parametreleri üzerine etkinliği araştırılmıştır. Mikroçoğaltım aşamasında, çoğalma katsayısı, sürgün boyu, yaprak sayısı, yaş ağırlık, kallus ağırlığı ve sürgün kalitesi parametreleri incelenmiştir. Köklenme aşamasında ise köklenme oranı, sürgün boyu, yaprak sayısı, kök sayısı, kök uzunluğu sürgün kalitesi parametreleri incelenmiştir. Mikroçoğaltımın her aşamasında lamba tipi ve kültür sisteminin önemli etkileri olmuştur. LED lambaların yaprak sayısına etkisi floresan lambalardan % 51 oranında, yaş ağırlık bakımından ise % 60 oranında daha iyi; sürgün uzunluğu ve köklenebilir sürgün bakımından biyoreaktör sistemi katı kültüre göre %32 oranında daha iyi sonuç vermiştir. Karasu çeşidinin katı kültürde köklenme oranı % 26.66, EGK genotipinde köklenme oranı ise %66.6 olarak bulunmuştur. PlantformTM biyoreaktör 'de her iki genotipte % 93.3 oranında köklenme elde edilmiştir. PlantformTM biyoreaktör sisteminden elde edilen kök sayısı ve kök uzunluğu katı kültüre kıyasla % 100' ün üzerinde bir artış göstermiştir. Akklimatizasyon oranı her iki genotipte %93 oranında gerçekleşmiştir. Başlangıç aşamasında alınan örnekler ve dış ortam aşamasından alınan bitkilerde varyasyon olup olmadığı 11 adet SSR markırları kullanılarak test edilmiş ve varyasyona rastlanılmamıştır. Sonuç olarak biyoreaktör sistemi ve LED lambaların kestane mikroçoğaltım sürecinin kolaylaştırılması ve kitlesel üretiminde alternatif bir yöntem olabileceği ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
In this thesis study, the semi solid culture method and the Plantform™ temporary immersion bioreactor system were comparatively used to achieve the rapid, cost-effective, and large-scale propagation, rooting, and acclimatization of the Karasu cultivar and EGK genotype under in vitro conditions. The effectiveness of fluorescent lamps, which are widely used in tissue culture laboratories, and the increasingly popular LED lamps on propagation parameters was investigated. During the micropropagation stage, multiplication rate, shoot length, leaf number, fresh weight, callus weight, and shoot quality parameters were examined. In the rooting stage, rooting rate, shoot length, leaf number, root number, root length, and shoot quality parameters were evaluated. During the rooting stage, rooting rate, shoot length, leaf number, root number, root length, and shoot quality parameters were evaluated. At every stage of micropropagation, the type of lamp and culture system had significant effects. LED lamps performed 51% better than fluorescent lamps in terms of leaf number and 60% better in terms of fresh weight. Additionally, the bioreactor system yielded 32% better results than the solid culture system in terms of shoot length and rootable shoots. The rooting rate of the Karasu cultivar in solid culture was found to be 26.66%, while the rooting rate of the EGK genotype was 66.6%. In the Plantform™ bioreactor, a rooting rate of 93.3% was achieved for both the genotypes. The number of roots and root length obtained from the Plantform™ bioreactor system showed an increase of over 100% compared to semi solid culture. The acclimatization rate was 93% for both the genotypes. Samples taken at the initiation stage and plants collected from the ex vitro stage were tested for variation using 11 SSR markers, and no variation was detected. As a result, it was demonstrated that the bioreactor system and LED lamps could serve as an alternative method to facilitate the in vitro micropropagation process of chestnut and enable large-scale production.