The fate and behaviour of nano-ZnO in conventional and bioreactor landfills
Konvansiyonel ve anaerobik biyoreaktör düzenli depo sahalarında nano-ZnO'in taşınımı ve etkileri
  1. Tez No: 807213
  2. Yazar: İLKNUR TEMİZEL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TURGUT TÜZÜN ONAY
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Çevre Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Teknolojileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 146
Özet
Nano malzemeler,tekstil, kozmetik, temizlik malzemeler, spor malzemeleri vs. gibi çok çeşitli endüstriyel proseslerde kullanılmaktadır. Nano-ZnO antibakteriyel, fotokatalitik ve optik özellikleri gibi sebebplerden ötürü kullanım alanı olarak yaygınlık göstermeye başlamıştır. Nano-ZnO, çoğunlukla kozmetik, UV koruma, seramik endüstrisi, kaplama malzemeleri, gıda katkı maddeleri, kauçuk üretimi, elektrikli cihazlar vb. Endüstriyel alanlarda yaygın olarak kullanılmaktadır. Bu kadar geniş kullanım alanına sahip olan Nano-ZnO'ın kullanım ömrünü tamamladıktan sonra katı atık depolama sahalarına depolanması kaçınılmazdır. Bu çalışmanın amacı, nano-ZnO'in düzenli katı atık depolama sahalarından üretilen biyogaz üretimi üzerindeki etkisini konvansiyonel ve biyoreaktör işletim koşullarında araştırmaktır. İki konvansiyonel ve iki biyoreaktör depolama alanı simülasyonu ile, mezofilik sıcaklıktaki (35 ° C) gerçek çöp numuneleri kullanılarak 435 gün boyunca çöp numuneler kullanılarak çalıştırılmıştır. Reaktörlerden ikisi kontrol reaktor olarak çalıştırılırken, diğer iki reaktöre ilave nano-ZnO girişi yapılmıştır. Simüle edilmiş depolama reaktörlerine 100 mg nano-ZnO/g nano-ZnO eklenmiştir. Nano-ZnO'nun etkisini anlamak için günlük gaz üretimi, kompozisyonu ve sızıntı suyu Zn konsantrasyonu ile birlikte sızıntı suyu parametreleri düzenli olarak izlenmiştir. Sonuçlar, nano-ZnO'nun her iki reaktör çalışma modu için de atık komposizyonunda tutulduğu yönünde olmuştur. Atık stabilizasyonu, nano-ZnO ilaveli ve kontrol olan biyoreaktörlerde daha hızlı olmuştur. Bu nedenle, atık içinde nano-ZnO varlığı biyogaz üretiminde yaklaşık %15-20 oranında bir düşüşe neden olmuştur ve nano-ZnO'nun atık stabilizasyonu üzerinde bazı inhibe edici etkileri olabileceğini anlaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Engineered nanomaterials are used in a variety of industrial processes such as textile, cosmetics, cleaning materials, sporting goods, etc. Nano-ZnO has gained attention because of its antibacterial, optical and photocatalytic properties. Nano-ZnO is used in industrial applications such as cosmetics, UV protection, ceramic industry, coating material, food additive, rubber manufacture, electrical devices, etc. Since the nano-ZnO has such wide applications, it is inevitable to enter landfills mostly through the disposal at the end of their life cycle. The aim of this study was to investigate the effect of nano-ZnO on biogas generation from sanitary landfills for both types of operation conditions (Conventional and bioreactor). Two conventional and two bioreactor landfills were operated using real MSW samples at mesophilic temperature (35 ºC) for 435 days. Two of the reactors were operated as control, while the other two reactors have an additional nano-ZnO. 100 mg nano-ZnO/g of dry waste was added to the simulated landfill reactors. Leachate parameters and daily gas production, composition, and leachate Zn concentration were regularly monitored to understand nano-ZnO's effect. Results indicated that the nano-ZnO is retained within the waste matrix for both reactor operation modes. Waste stabilization was faster in simulated landfill bioreactors with and without the addition of nano-ZnO. Thus, the nano-ZnO presence within the waste led to a decrease in about 15-20% in biogas production, suggesting that the nano-ZnO might have some inhibitory effects on waste stabilization.