6 şubat 2023 kahramanmaraş depremlerinin depremzedeler üzerindeki psikolojik etkisi: malatya örneği
Psychological impact of February 6, 2023 Kahramanmaraş earthquakes on earthquake
- Tez No: 940635
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ METİN ÇINAROĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İSTANBUL NİŞANTAŞI ÜNİVERSİTESİ
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 106
Özet
Bu çalışmanın amacı, 6 Şubat Kahramanmaraş depremlerini deneyimlemiş, Malatya ilindeki yetişkin depremzedelerin psikolojik durumunun incelenmesidir. Araştırmanın örneklemini Malatya'daki 18-68 yaş arasındaki 407 yetişkin depremzede oluşturmaktadır. Katılımcılara sırasıyla Bilgilendirilmiş Gönüllü Onam Formu, Sosyodemografik Form, Dsm-5 İçin Travma Sonrası Stres Bozukluğu Kontrol Listesi, Beck Anksiyete Ölçeği, Kısa Psikolojik Sağlamlık Ölçeği, Travma Sonrası Büyüme Envanteri ve Belirsizliğe Tahammülsüzlük Ölçeği uygulanmıştır. Verilerin analizi SPSS 21.0 programı ile gerçekleştirilmiştir. Yalnızca iki boyutta puanların uygun dönüşümlerle normal dağılımları yapılarak tüm puanlar normal dağılım gösterdiğinden ölçek puanlarının iki gruplu demografik değişkenlere göre karşılaştırmasında bağımsız iki örneklem t testinden; ikiden fazla gruplu demografik değişkenlere göre karşılaştırmasında ANOVA testi kullanılmıştır. Bulgulara göre 18-45 yaş grubu depremzedelerin travma sonrası stres bozukluğu düzeyi ile belirsizliğe tahammülsüzlük düzeyi, 45-68 yaş grubuna göre anlamlı düzeyde daha yüksek olmasının yanı sıra anksiyete düzeyinde her iki yaş grubunun da yüksek düzeyde olduğu belirlenmiştir. Kadın depremzedelerin TSSB düzeyinin erkek depremzedelerin puanlarına göre anlamlı düzeyde daha yüksek olmasıyla beraber anksiyete puanları da anlamlı düzeyde daha yüksektir. Sonuç olarak depremzedelerin psikolojik durumunun olumsuz bir düzeyde olduğu, mal-mülk kaybı yaşayan depremzedelerin önemli bir düzeyde psikolojik sorun yaşadıklarının yanı sıra yakın kaybı yaşayan depremzedelerin diğer depremzedelere göre psikopatolojik olarak en yüksek düzeyi gösterdiği belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the psychological status of adult earthquake victims in Malatya province who experienced the February 6 Kahramanmaraş earthquake. The sample of the study consists of 407 adult earthquake victims between the ages of 18-68 in Malatya. The Informed Voluntary Consent Form, Sociodemographic Form, Post-Traumatic Stress Disorder Checklist for DSM-5, Beck Anxiety Inventory, Brief Psychological Resilience Scale, Post-Traumatic Growth Inventory and Intolerance to Uncertainty Scale were applied to the participants, respectively. Data analysis was performed with SPSS 21.0 program. Since all scores showed normal distribution by making normal distributions with appropriate transformations in only two dimensions, independent two-sample t test was used for comparison of scale scores according to demographic variables with two groups; ANOVA test was used for comparison of demographic variables with more than two groups. According to the findings, the level of post-traumatic stress disorder and intolerance to uncertainty of the earthquake victims in the 18-45 age group was significantly higher than that of the 45-68 age group, and both age groups had high levels of anxiety. The PTSD level of the female earthquake victims was significantly higher than that of the male earthquake victims, and their anxiety scores were also significantly higher. As a result, it was determined that the psychological state of the earthquake victims was at a negative level, the earthquake victims who lost property had significant psychological problems, and the earthquake victims who lost loved ones had the highest level of psychopathology compared to other earthquake victims.