Cryptocurrency forecasting: A comparative study of machine learning and deep learning approaches
Kripto para tahmini: Makine öğrenimi ve derin öğrenme yaklaşımlarının karşılaştırmalı bir çalışması
  1. Tez No: 940634
  2. Yazar: MAJDA ABOKHRIS O ELMALTI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. OĞUZ ATA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Altınbaş Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilişim Teknolojileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
Çağdaş finans piyasalarında dijital para birimlerinin meteorik yükselişiyle birlikte, kripto para birimlerinin yörüngesini anlamak ve tahmin etmek çok önemli hale geldi. Bu tez, Bitcoin, Dogecoin, Ethereum, USDCoin, BinanceCoin ve Cardanocoin olmak üzere altı önemli kripto para birimi için öngörücü modellemenin kapsamlı bir keşfine girişiyor. Hem geleneksel makine öğrenimi hem de gelişmiş derin öğrenme algoritmalarının çeşitli bir paketinden yararlanan araştırma, her modelin kripto para birimi piyasalarının karmaşık dinamiklerini yakalamadaki etkinliğini titizlikle değerlendiriyor. Uzun Kısa Süreli Bellek (LSTM), Evrişimli Sinir Ağları (CNN), Destek Vektör Makineleri (SVM) ve eXtreme Gradient Boosting (XGBoost) gibi modelleri kapsayan titiz bir metodoloji kullanıldı. Her modelin performansı, RMSE ve R² metriği kullanılarak titizlikle değerlendirildi. Sonuçlar, modeller arasında değişen başarı derecelerini gösteriyor ve belirli algoritmalar belirli kripto para birimleri arasında üstün öngörücü yetenekler gösteriyor. Sonuç olarak, bu araştırma kripto para birimi tahminlerinin gizemli dünyasına dair paha biçilmez içgörüler sunuyor ve bu gelişen alandaki gelecekteki akademik çabalar için temel oluşturuyor.
Özet (Çeviri)
With the meteoric rise of digital currencies in contemporary financial markets, understanding and predicting the trajectory of cryptocurrencies has become paramount. This thesis embarks on a comprehensive exploration of predictive modeling for six prominent cryptocurrencies, namely Bitcoin, Dogecoin, Ethereum, USDCoin, BinanceCoin, and Cardanocoin. Leveraging a diverse suite of both traditional machine learning and advanced deep learning algorithms, the research meticulously evaluates each model's efficacy in capturing the complex dynamics of cryptocurrency markets. A rigorous methodology was employed, encompassing models such as Long Short-Term Memory (LSTM), Convolutional Neural Networks (CNN), Support Vector Machines (SVM), and eXtreme Gradient Boosting (XGBoost), among others. Each model's performance was stringently evaluated using the RMSE and the R² metric. Results indicate varying degrees of success among the models, with certain algorithms demonstrating superior predictive capabilities across specific cryptocurrencies. Conclusively, this research offers invaluable insights into the enigmatic world of cryptocurrency forecasting and sets the foundation for future academic endeavors in this evolving domain.