Ahmed Rıdvan, Hüsrev ü şirin (inceleme-metin)
  1. Tez No: 94064
  2. Yazar: ORHAN KEMAL TAVUKÇU
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. TURGUT KARABEY
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 582
Özet
ÖZET DOKTORA TEZİ AHMED RIDVAN, HÜSREV Ü ŞİRİN (İNCELEME-METİN) O. Kemâl TAVUKÇU Danışman :Yrd.Doç.Dr. Turgut KARABEY 2000 SAYFA: 566 Jüri: Yrd. Doç Dr. Turgut KARABEY XV. yüzyılın sonu ile XVI. Yüzyılın başında yaşamış Ahmed Rıdvan tarafından caleme alınan Hüsrev ü Şirin mesnevisinin konusu birtakım tarihi olaylara dayanmaktadır. Eser Hüsrev'le Şirin arasındaki maddi aşkı anlatmaktadır. Çalışmada, Eski Türk Edebiyatı ilanında tez konusu olarak sseçilen bu eserin transkripsiyonlu metni verildikten sonra bu metin ayrıca ayrıntılı bir incelemeye de tabi tutulmuştur. Çalışmada, Ahmed Rıdvan'ın hayatı, edebi kişiliği ve eserlerinin tanıtımı yamnda, hikayenin menşei ve çeşitli kültürlerdeki yansımaları üzerinde de durulmuştur.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Ph. D. Thesis AHMED RIDVAN, HÜSREV AND ŞİRİN (TEXTUAL ANALYSIS) Orhan Kemâl TAVUKÇU Supervisor: Assist. Prof. Turgut KARABEY 2000 PAGE: 566 Jury: Assist. Prof. Turgut KARABEY The subject of Hüsrev and Şirin, written by Ahmed Rıdvan who lived in the late XV. century and the early XVI. Century, is based on some historical events. The work tells the physical love between Hüsrev and Şirin. The transcription of the work chosen for his work in field of Ottoman Literature is presented and this text is put into a detailed analysis, as well. The work consists of Ahmed Ridvan's biography, his literary figure and introduction to his works: it is also cocerned with the origin of the storv and its reflection in various cultures tC ^«Ö?RCTİMKÜRDL®