Derviş Şemsi'nin Deh Murgu'nun karşılaştırmalı metni ve benzeri eserlerle genel bir mukayesesi
  1. Tez No: 94065
  2. Yazar: SIDDIK KARADÜZ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NUMAN KÜLEKÇİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ortaöğretim Sosyal Alanlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 194
Özet
Bu tez çalışmasının amacı, bugüne kadar bilimsel değerlendirmeye tabii tutulmamış Deh-Murg adlı mesnevinin, bilimsel araştırma teknik ve metodlarına uygun olarak incelenip bilim dünyâsına kazandırılmasıdır. Bununla birlikte bu eserle benzeyen diğer eserlerin genel bir karşılaştırılmasını yapmak da bir başka amaçtır. Eserle ilgili kullanılan yöntem, Ankara Millî Kütüphane' sinde, İstanbul Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Kütüphane'sinde ve İstanbul Süleymâniye Kütüphane' sinde üç ayrı orijinal nüsha tespit edildi. İstanbul Üniversitesi nüshası esas alınarak yedi nüshanın karşılaştırılmalı metni hazırlandı. Daha sonra benzeri eserler incelenerek genel bir değerlendirme yapıldı. Deh-Murg Mantıku't Tayr'dan hareketle yazılmış bir mesnevidir. Mantıku't Tayr'daki gibi konu tasavvufî'dir. Kuşların ağzından tasavvuf yolunda sözler yer alır. Aralara küçük hikâyeler sıkıştırılır. Sonunda dua faslı vardır. Ancak Mantıku't Tayr'da vak'a ön plânda iken, Deh-Murg'da ahlâkî nasihatler daha çok önem arz eder. Deh-Murg yazıldığı dönemde çok büyük yankı bulmadığı için kendisinden sonraki dönem üzerinde de fazla etkili değildir. Bugüne kadar Derviş Şemsî ve Deh-Murg adlarının silik olmasının sebebi de budur.
Özet (Çeviri)
The purpose of this thesis is to examine the Masnavi called“Deh-Morg”, whose scientific techniques and styles have not been explored so far. Moreover, this study aims to make a general comparison of other works similar to“Deh- Morg”. As to the method used in this work, three different original copies have been discovered in the Ankara National library, the library of Faculty of Science and Letters of Istanbul University and Istanbul Suelaiman library. By accepting as Istanbul University copy, a compared transcript of seven copies has been prepared. Later, a general assessment has been made by examining similar works. Deh-Morg is a Masnavi, deriving its source from Mantiku't Tqyr. As in Mantiku't Tqyr, the theme of Deh-Morg is mysticism or sufism. Dervish Semsi, the author of Deh-Morg, reveals his view of sufism through the mouth of birds in the garden of sufism. He puts short stories between each narration. At the end of Deh-Murg, there is a part of pray. While the event has priority in Mantiku'l Tayr, however, the moral values are of importance in Deh-Morg. Deh-Morg has not been influential in later years due to fact that it did not find a wide range of recognition in its period. It is the reason that Dervish Semsi and his work, Deh- Murg, are not well-known today. Deh Murg has not been influential because of the fact that. It didn't find very large reflaction in its written period. This is the reason of becoming effectiveless of Derviş Semsi and Deh-Morg so far.