Su kültüründe yapraktan uygulanan besin elementlerinin reyhan ve fesleğen bitkilerinin beslenme durumu, verim ve kalite özellikleri üzerine etkisi
Effect of foliar application of some plant nutrition's on basil varieties nutritional status, yield and quality parameters in aqua culture production techniques
- Tez No: 940650
- Danışmanlar: PROF. DR. BURÇİN ÇOKUYSAL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ziraat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Toprak Bilimi ve Bitki Besleme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 174
Özet
Bu çalışma, topraksız tarım koşullarında derin su kültürü yöntemiyle yetiştirilen fesleğen ve reyhan (Ocimum basilicum L.) bitkilerinde beslenme durumu, verim ve kaliteyi optimize etmeyi amaçlamaktadır. Araştırma, kontrol grubu ve üç farklı gübre formülasyonu içeren toplam dört uygulama ile, tesadüf parselleri deneme desenine göre dört tekerrürlü olarak yürütülmüştür. Denemeler, her iki bitki çeşidi için toplam 32 adet köpük viyolden oluşmaktadır. Denemede üç farklı gübre formülasyonu (%1 Potasyum Nitrat, %0,2 Demir Sülfat ve %1 Potasyum Nitrat + %0,2 Demir Sülfat) 2 hafta arayla iki kez yapraktan uygulanmıştır. Çalışmada elde edilen veriler varyans analizine tabi tutulmuş, anlamlı farklılık gösteren interaksiyonlar Duncan testi ile istatistiksel olarak gruplandırılmıştır. Vejetasyon dönemi sonunda, alınan bitki örneklerinde yaş ve kuru herba verimi, bitki boyu, uçucu yağ oranı ve besin elementleri (N, K, P, Ca, Mg, Fe, Cu, Zn, Mn) içerikleri analiz edilmiştir. Ayrıca, bitkilerin farklı kısımları ile kaldırdığı besin elementi miktarları belirlenmiştir. Elde edilen sonuçlar genel olarak, çeşitler arasında istatistiksel olarak anlamlı farklılıklar olduğunu göstermiştir. Uygulamalar değerlendirildiğinde, Dino fesleğen çeşidinde en yüksek yaş ve kuru herba verimi K+Fe uygulamasıyla sırasıyla 2178,06 g/m² ve 463 g/m² olarak belirlenirken, Rosie reyhan çeşidinde en yüksek verim K uygulamasıyla sırasıyla 1319,75 g/m² ve 226,13 g/m² olarak elde edilmiştir. En yüksek uçucu yağ oranı, fesleğende %0,749, reyhanda ise %0,645 ile K+Fe uygulamasında gözlenmiştir. Bitki boyu bakımından da en iyi sonuçlar, K+Fe uygulamasında fesleğen için 37,31 cm, reyhan için 31,20 cm olarak kaydedilmiştir. Sap ve yaprak analizleri sonucunda, fesleğenin yapraklarındaki N, P, K içerikleri sırasıyla %5,78-6,03; %0,657-0,709; %2,94-3,76 aralığında belirlenmiş, sap içerikleri ise %2,77-3,41; %0,533-0,618; %2,70-5,29 aralığında değişkenlik göstermiştir. Fesleğenin herba ile kaldırdığı N, P, K miktarları ise sırasıyla 14,26 -32,51g m-1; 1,88-4,18 g m-1 8,80 -22,45g m-1 aralıklarında elde edilmiştir. Reyhanda ise N, P, K yaprak içerikleri %4,14-5,06; %0,614-0,699; %1,16-2,03, sap içerikleri ise %2,62-3,16; %0,454-0,599; %2,52-3,09 aralığında tespit edilmiştir. Reyhanın herba ile kaldırdığı N, P, K miktarları ise sırasıyla 6,19 -9,31g m-1; 0,99-1,39 g m-1 3,13 -6,01g m-1 aralıklarında elde edilmiştir. Uygulamalar ile elde edilen sonuçlar verim ve kalite özellikleri açısından ele alındığında, yapraktan uygulanan K+Fe' in daha etkili sonuçlar gösterdiği ve uygulamanın her iki çeşit için de önerilebileceği sonucuna varılmıştır. K+Fe uygulamasının, bitkilerde yaş-kuru herba verimleri, bitki boyu, uçucu yağ oranı, K ve Fe içerikleri ile bitkilerin kaldırdığı N, K, Zn, Fe ve Mn besine elementi miktarları üzerine olumlu yönde etki ettiği belirlenmiştir. Bulgular istatistiksel olarak da anlamlı bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
This study aims to optimize the nutritional status, yield, and quality of basil and purple basil (Ocimum basilicum L.) grown in soilless culture conditions using the deep-water culture technique. The research was conducted using a randomized complete block design with four replications, consisting of a control group and three different fertilizer formulations, resulting in a total of four treatments. The experiment included 32 foam vials in total for both plant varieties. Three different fertilizer formulations (1% Potassium Nitrate, 0.2% Iron Sulfate, and 1% Potassium Nitrate + 0.2% Iron Sulfate) were applied twice as foliar spray at two-week intervals. The obtained data were subjected to variance analysis and interactions showing significant differences were statistically grouped using Duncan's test. Plant samples were analyzed at the end of the vegetation period for fresh and dry herb yield, plant height, essential oil content, and nutrient element concentrations (N, K, P, Ca, Mg, Fe, Cu, Zn, Mn). Additionally, the amounts of nutrients removed by different plant parts were determined. Overall, the results showed statistically significant differences between the varieties. According to the treatment results, the highest fresh and dry herb yields in the 'Dino' basil variety were obtained with the K+Fe treatment, measuring 2178.06 g/m² and 463 g/m², respectively, while the highest yields in the 'Rosie' purple basil variety were recorded with the K treatment, at 1319.75 g/m² and 226.13 g/m², respectively. The highest essential oil content was observed in the K+Fe treatment, with 0.749% in basil and 0.645% in purple basil. In terms of plant height, the best results were also obtained with the K+Fe treatment, measuring 37.31 cm for basil and 31.20 cm for purple basil. Leaf and stem analyses revealed that the N, P, and K contents in basil leaves ranged from 5.78–6.03%, 0.657–0.709%, and 2.94–3.76%, respectively, while in the stems, these values varied between 2.77–3.41%, 0.533–0.618%, and 2.70–5.29%, respectively. The total amounts of N, P, and K removed by basil herbs were determined as 14.26–32.51 g/m², 1.88–4.18 g/m², and 8.80–22.45 g/m², respectively. In purple basil, leaf N, P, and K contents ranged from 4.14–5.06%, 0.614–0.699%, and 1.16–2.03%, while stem contents were 2.62–3.16%, 0.454–0.599%, and 2.52–3.09%, respectively. The total amounts of N, P, and K removed by purple basil herbs were determined as 6.19–9.31 g/m², 0.99–1.39 g/m², and 3.13–6.01 g/m², respectively. Considering the results in terms of yield and quality characteristics, foliar application of K+Fe exhibited the most effective outcomes and is recommended for both varieties. The K+Fe treatment positively influenced fresh and dry herb yields, plant height, % essential oil, K and Fe concentrations, as well as the amounts of N, K, Zn, Fe, and Mn removed by the plants. The findings were also statistically significant.