Gıda enflasyonunun ülkelerin gıda güvencesi ve refahı üzerine etkisi
Impact of food inflation on food security and welfare of countries
- Tez No: 940649
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BERNA TÜRKEKUL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ekonometri, Ziraat, Econometrics, Agriculture
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarım Ekonomisi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Tarım Politikası ve Yayım Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 196
Özet
Gıda enflasyonu, gıda güvenliği krizlerinde belirleyici bir faktör olarak ortaya çıkmış ve özellikle gelişmekte olan ülkelerde sağlıklı ve güvenli gıdaya erişimi ciddi şekilde sınırlandırmıştır. Son yıllarda, küresel gıda fiyatları 2008, 2011, 2012, 2021 ve 2022 yıllarında kayda değer artışlarla birlikte yoğun dalgalanmalar sergilemiştir. Bu dalgalanmalar, gıda güvencesizliğinin gelişmekte olan ülkelerin refahı düzeyi üzerindeki olası etkileri konusunda endişeleri artırmıştır. Birleşmiş Milletler'in girişimleri de dahil olmak üzere küresel çabalara rağmen, yapılan tahminler, 2030 yılına kadar dünyanın yetersiz beslenme ve gıda güvencesizliği tamamen ortadan kaldıramayacağını göstermektedir. COVID-19 pandemisi, Doğu Afrika'daki çöl çekirgesi istilaları, devam eden Rusya-Ukrayna savaşı ve küresel ısınmanın etkileri, gıda güvencesini öngörülemeyen bir şekilde derinleştirmiştir. Bu araştırma, gıda güvencesi ve fiyat dinamikleri alanındaki literatüre katkıda bulunmayı amaçlamaktadır. Bu amaca ulaşmak için, çalışmada çeşitli ekonometrik yöntemler kullanılmıştır. Gıda güvencesi endeksinin oluşturulmasında Temel Bileşenler Analizi (PCA) metodolojisinden yararlanılmıştır. Gıda güvencesini etkileyen faktörleri belirlemek için ise Panel Veri Modeli uygulanmıştır. Ayrıca, SUReg LA AIDS modeli ile elde edilen parametreler, Telafı Edilmiş Değer (CV) modellerinin kullanılarak, gıda fiyatlarındaki enflasyon ve oynaklığının ülkelerin refahı üzerindeki etkisi nicel olarak ölçülmüştür. Ayrıca araştırma, bulgularını coğrafi bölgeler ve gelir grupları bazında karşılaştırmalı olarak sunmaktadır. Sonuçlara göre, gıda fiyatlarınındaki artışın gıda güvencesi üzerindeki en olumsuz etkileri düşük ve alt-orta gelir grubundaki ülkelerde gözlenmektedir. Elde edilen bulgular, fiyat değişimlerinin refah üzerindeki karmaşık etkilerini ortaya koymaktadır. Politika yapıcılara yönelik öneriler arasında; sosyal güvenlik ağlarının güçlendirilmesi, sürdürülebilir tarımsal üretiminin desteklenmesi, pazar bilgi sistemlerinin geliştirilerek piyasa şeffaflığının artırılması, döngüsel ekonomi modellerini teşvik edilmesi, gıda güvencesizliğiyle mücadele için uluslararası iş birliklerinin güçlendirilmesi ve gıda kaynaklarının çeşitlendirilmesi yer almaktadır.
Özet (Çeviri)
Food inflation has emerged as a critical factor in food security crises, significantly restricting access to healthy and safe food, particularly in developing countries. In recent years, global food prices have experienced significant fluctuations, with notable increases in 2008, 2011, 2012, 2021, and 2022. These fluctuations have raised concerns about the potential impact of food insecurity on the welfare of developing countries. Despite global efforts, including those led by the United Nations, projections show that the world will fail to eliminate malnutrition and food insecurity by 2030. The COVID-19 pandemic, desert locust outbreaks in East Africa, the ongoing Russia-Ukraine conflict and the effects of global warming have unexpectedly worsened food security. The present research aims to contribute to the existing literature on food security and price dynamics. To achieve this objective, various econometric methods were employed. The Principal Component Analysis (PCA) methodology was used to construct the food security index. The Panel Data Model was applied to determine the factors affecting food security. Additionally, the parameters derived from SUReg LA AIDS model were used to estimate the Compensated Variation (CV) models enabling a quantitative assessment of food price inflation and volatility on countries' welfare. Moreover, the study disaggregates its findings to include geographical and income category comparisons. The results show that the worst consequences of the impact of food prices on food security are observed in low- and lower-middle-income countries. The findings reveal the nuanced relationship between price changes and welfare. Policy recommendations for policymakers include strengthening social safety nets, promoting sustainable agricultural production, improving market information systems to enhance market transparency, promoting circular economic models, fostering international cooperation to tackle food insecurity, and diversifying food sources.