Ülkelerin gelişmişlik düzeylerinin iş kazaları üzerindeki etkisi: Seçilmiş OECD ülkeleri üzerine panel veri analizi
The effect of countries' level of development on occupational accidents: A panel data analysis on selected OECD countries
  1. Tez No: 940667
  2. Yazar: FAHRİ OLUK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÖKSEL DEMİR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Kazalar, Accidents
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Hamidiye Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İş Sağlığı ve Güvenliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İş Sağlığı ve Güvenliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 151
Özet
Amaç: İş kazaları, hem bireylerin yaşam kalitesini olumsuz etkileyen hem de işletmeler ve ekonomiler üzerinde önemli maliyetlere yol açan kritik bir sorundur. Bu sebeple iş kazalarının nedenlerini ve etkileyen faktörleri anlamak, akademik ve pratik açıdan büyük önem taşımaktadır. Bu nedenle gerçekleştirilen bu çalışmada Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Örgütü (OECD) ülkelerinde iş kazaları ile ekonomik ve sosyal kalkınma göstergeleri arasındaki ilişkinin incelenmesi amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Çalışmada, 2008-2021 yılları arasında 23 OECD ülkesini kapsayan dengeli bir panel veri seti hazırlanmış ve panel veri analizi metodolojileri kullanılmıştır. Veri seti, insani gelişme endeksi, finansal gelişme endeksi, kişi başı sağlık harcaması, kişi başı enerji tüketimi, endüstri endeksi ve kentsel nüfus oranı gibi önemli kalkınma göstergelerini kapsamaktadır. Bulgular: Analizlerin bulguları iş kazaları ile gelişmişlik göstergeleri arasında bir ilişki olduğunu göstermektedir. Bulgular, insani gelişmişlik endeksi ve sağlık harcamaları göstergelerinin iş kazaları üzerinde anlamlı ve negatif bir etkiye sahip olduğunu gösterirken, endüstri endeksi, finansal gelişmişlik endeksi, enerji tüketimi ve kentsel nüfusa ilişkin göstergelerin anlamlı ve pozitif bir etki gösterdiğini ortaya koymaktadır. Model analizinde Driscoll-Kraay standart hata tahmincisinin kullanılması, iş kazalarının %46'sının gelişmişlik göstergelerine atfedilebileceğini ortaya koymaktadır. Sonuç: Bu bulgular, sağlam bir sosyal ve ekonomik altyapının iş kazası riskini azaltabileceğini, ancak kentleşme ve sanayileşmenin etkin bir şekilde düzenlenmemesi halinde bu riskin artabileceğini göstermektedir. Çalışma iş sağlığı ve güvenliği stratejilerini geliştirerek iş kazalarını azaltmak için politika yapıcılara somut öneriler sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
Aim: Occupational accidents represent a significant problem, with detrimental consequences for the quality of life of individuals and considerable economic implications for businesses and economies. Consequently, there is a strong academic and practical rationale for investigating the causes and factors that influence occupational accidents. The present study aims to examine the relationship between occupational accidents and economic and social development indicators in Organisation for Economic Co-operation and Development (OECD) countries. Materials and Methods: The present study utilises a balanced panel data set encompassing 23 OECD countries from 2008 to 2021, employing methodologies derived from panel data analysis. The data set encompasses significant development indicators, including the human development index, the financial development index, health expenditure per capita, energy consumption per capita, industrial production, and the urban population ratio. Results: The findings of the analyses demonstrate a relationship between occupational accidents and development indicators. The results indicate that human development index and health expenditure indicators have a significant and negative effect on occupational accidents, while indicators related to industrial production, financial development index, energy consumption and urban population have a significant and positive effect. The application of the Driscoll-Kraay standard error estimator in the model analysis reveals that 46% of occupational accidents can be attributed to development indicators. Conclusion: The findings of this study indicate that the existence of a robust social and economic infrastructure is associated with a reduction in the likelihood of occupational accidents. However, it is important to note that this risk may be elevated in the absence of effective regulation of urbanisation and industrialisation. The study offers a series of concrete recommendations for policy makers, emphasising the importance of enhancing occupational health and safety strategies as a means of mitigating the occurrence of occupational accidents.