Dördüncü Ordu-yı Hümayun (Anadolu Ordusu)
The fourth Army of Humayun
  1. Tez No: 940666
  2. Yazar: HACI HASAN İÇLİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖMER DEMİREL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sivas Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 363
Özet
Osmanlı Devleti 1826 yılında Yeniçeri Ocağı'nı kaldırarak askerî sahada yeni bir döneme girmiştir. Asakir-i Mansure-i Muhammediyye adında Avrupaî tarzda bir ordu kursa da istenilen netice alınamamıştır. Yeni ordu, önce Ruslara daha sonra Osmanlı'nın kendi valisi Kavalalı Mehmet Ali Paşa'nın ordusuna mağlup olunca askerî reform süreci daha da hızlanmıştır. 1839 Tanzimat Fermanı ile başlayan askerî düzenlemeler 1843'te yeni düzenlemeleri sonuç vermiştir. Osmanlı topraklarının coğrafi durumu göz önüne alınarak Osmanlı ülkesi beş büyük ordu bölgesine ayrılmıştır. Bu ordular; Hassa, Dersaadet, Rumeli, Anadolu ve Arabistan orduları diye adlandırılmıştır. Anadolu Ordusu, tarihi süreç içerisinde adım adım sınırlarımıza yaklaşan Rus tehdidine ve İran'a karşı kurulmuştur. Doğu Anadolu merkezli kurulan Anadolu Ordusu'nun sorumluluk sahası ilk dönemde kuzeyde Samsun'dan Batum'a güneyde Adıyaman'dan Musul'a uzanan bölgeyi içine almıştır. 1863 yılında, orduların coğrafi konumuna göre isimlendirilmesine son verilerek numaralandırılmaya geçilmiş ve Anadolu Ordusu'na Dördüncü Ordu-yı Hümayun adı verilmiştir. Bu çalışma altı bölümden meydana gelmiştir: Birinci bölümde Osmanlı Ordusu'nun kuruluşundan yıkılışına kadar yaşadığı değişiklikler ele alınmıştır. Özellikle Yeniçeri Ordusu'nun kaldırılması sonrası yaşanan gelişmeler dönem dönem anlatılmıştır. İkinci bölümde ordunun kuruluşu, ordu merkezi, ordu dairesi, ordu müşirleri, ordu meclisi, erkân-ı harbiye dairesi ve komuta kademesi irdelenmiştir. Üçüncü bölümde orduya bağlı muharip sınıflar ve yardımcı birlikler hakkında bilgi verilmiştir. Dördüncü bölümde insan kaynakları, ordu bölgesindeki eğitim kurumları ve personel işlerinden bahsedilmiştir. Beşinci bölümde ordunun sağlık hizmetleri, muhasebe ve levazım dairesi ele alınmıştır. Altıncı bölümde askeri donanım, teçhizat, orduya ait bina ve tesisler hakkında bilgi verilmiştir. Zamanla büyüyerek büyük bir askerî teşkilat haline gelen Dördüncü Ordu-yı Hümayun; iç güvenlik, dış güvenlik, imar faaliyeti, sağlık, eğitim, sanayi gibi daha pek çok sahada ülkemize ve milletimize büyük hizmetler yapmıştır. Ayrıca bulunduğu coğrafi sahada devletin en büyük yardımcı unsurlarından biri olmuştur. Bu çalışmada Dördüncü Ordu-yı Hümayun'un 1843-1908 yılları arası teşkilat yapısı konu edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The Ottoman Empire entered a new era in the military field by abolishing the Janissary Quarry in 1826. Although it established a European-style army called Asakir-i Mansure-i Muhammediyya, the desired result could not be obtained. When the new army was defeated first by the Russians and then by the army of the Ottoman governor, Mehmet Ali Pasha of Kavala, the military reform process accelerated even more. The military arrangements that started with the Tanzimat Edict of 1839 resulted in new regulations in 1843. Taking into account the geographical situation of the Ottoman lands, the Ottoman country was divided into five major army regions. These armies; were named as the armies of Hassa, Dersaadet, Rumelia, Anatolia and Arabia. The Anatolian Army was established against the Russian threat, which was approaching our borders step by step in the historical process. The area of responsibility of the Anatolian Army, which was established based in Eastern Anatolia, included the region extending from Samsun to Batumi in the north and from Adıyaman to Mosul in the south in the first period. In 1863, the naming of armies according to their geographical location was terminated and numbering was started and the Anatolian Army was named the Fourth Army of Humayun. This study consists of six chapters: In the first part, the changes that the Ottoman Army went through from its establishment to its collapse are discussed. Especially the developments after the abolition of the Janissary Army are explained from time to time. In the second part, the establishment of the army, the army headquarters, the army department, the army counselors, the army council, the military department and the command level are examined. In the third part, information is given about the combat classes and auxiliary units of the army. In the fourth part, human resources, educational institutions and personnel affairs in the army region are mentioned. The fifth chapter deals with the army's health care, accounting, and quartermaster offices. In the sixth part, information is given about military equipment, equipment, buildings and facilities of the army. The Fourth Army of Humayun which grew over time and became a large military organization; has made great services to our country and nation in many fields such as internal security, external security, zoning activities, health, education and industry. It has also been one of the largest auxiliary elements of the state in the geographical area it is located in. In this study, the organizational structure of the Fourth Army of Humayun between 1843-1908 are discussed.