Max Roach'un Bebop Dönemi solo ve eşlik icraları doğrultusunda lisans düzeyi caz davul seti öğretiminde probleme dayalı öğrenmeye yönelik metodolojik önermeler
Methodological proposals for problem-based learning in undergraduate jazz drum set education based on Max Roach's Bebop-Era solo and accompaniment performances
  1. Tez No: 940689
  2. Yazar: HAKAN KILIÇOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. EVRİM DEMİREL
  4. Tez Türü: Sanatta Yeterlik
  5. Konular: Müzik, Music
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Müzik Ana Sanat Dalı
  12. Bilim Dalı: Caz Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 190
Özet
Bu çalışma, bebop müziğinin temel bileşenlerini ve dönemin öncü davulcularından Max Roach'un icra yaklaşımlarını incelemektedir. Roach'un bebop dönemine ait dört solo ve bir eşlik performansı transkripsiyonlar doğrultusunda analiz edilmiştir. Bu analizler sonucu çeşitli icra fikirleri ortaya konmuş, lisans düzeyindeki caz davul seti öğrencilerine yönelik 15 yeni etüt geliştirilmiştir. Bununla birlikte transkripsiyon ve etütlerin icrasında, öğrencilerin karşılaşabileceği problemler değerlendirilerek; bu problemlerin çözümüne yönelik etkin bir öğrenme-öğretme yöntemi olan Probleme Dayalı Öğrenme (PDÖ) yaklaşımından faydalanılmıştır. Max Roach analizleri ve ortaya konan yeni etütler doğrultusunda PDÖ senaryoları oluşturulmuş, lisans düzeyi caz davul seti eğitimi alan altı öğrenciyle PDÖ oturumları gerçekleştirilmiştir. Ön test-son test yöntemi uygulanan bu oturumlarda öğrencilerin bu yaklaşıma ilişkin tutumları ölçülmüştür. Elde edilen bulgular, PDÖ temelli öğrenme süreçlerinin öğrencilerin caz davul eğitimine yönelik tutumlarında anlamlı ve olumlu bir değişim sağladığını göstermektedir.
Özet (Çeviri)
This study examines the fundamental components of bebop music and the performance approaches of Max Roach, one of the pioneering drummers of the era. Four solos and one accompaniment performance from Roach's bebop period were analyzed based on transcriptions. These analyses revealed various performance concepts, leading to the development of 15 new études designed for undergraduate-level jazz drum set students. Additionally, potential challenges students might face during the execution of the transcriptions and études were assessed, and the Problem-Based Learning (PBL) approach, an effective teaching-learning method, was employed to address these challenges. Based on the Max Roach analyses and the newly developed études, PBL scenarios were created, and PBL sessions were conducted with six undergraduate jazz drum set students. The pre-test/post-test method was applied during these sessions to measure students' attitudes toward this approach. The findings indicate that PBL-based learning processes have led to a meaningful and positive change in students' attitudes toward jazz drum education.