Dijital ekonominin ekonomik büyüme üzerine etkisi: Türkiye illeri örneği
The effect of digital economy on economic growth: The case of Turkish provinces
  1. Tez No: 940688
  2. Yazar: İREM TEKE GÜLER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET KİBAR ÇETİN, DR. RÜYA KARCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İktisat Politikası Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
Bu çalışma, dijital ekonominin ekonomik büyümeye etkilerini Türkiye'nin illeri düzeyinde mekânsal ekonometrik modeller kullanarak incelemeyi amaçlamıştır. Genişbant altyapısı, fiber kablo uzunluğu ve mobil telefon aboneliği gibi dijital ekonomi bileşenlerinin hem doğrudan hem de dolaylı etkileri incelenmiş ve mekânsal yayılma etkileri değerlendirilmiştir. Araştırmanın temel sorusu, dijital ekonomi bileşenlerinin iller düzeyinde ekonomik büyümeye nasıl ve hangi boyutlarda katkı sağladığıdır. Tezde, Türkiye'nin iller bazında ekonomik büyümeyi temsil etmek için kişi başına düşen GSYH kullanılmıştır. Dijital ekonomi kapsamında ise kişi başına düşen genişbant kullanımı, fiber internet altyapısı, mobil cep telefonu kullanımı, kişi başına elektrik tüketimi, nüfus yoğunluğu ve nüfusun üniversiteli oranı gibi faktörler temel göstergeler olarak ele alınmıştır. Bu değişkenler, dijitalleşme ve ekonomik büyüme arasındaki karmaşık ilişkiyi anlamak için ekonometrik bir modelde incelenmiştir. Elde edilen bulgular, tahmin sonuçlarına göre yüzde 1 anlamlılık düzeyine sahip olan genişbant altyapısı, ilin ekonomik büyümesine doğrudan etkilediğini ancak dolaylı etkinin anlamsız çıkmasından dolayı mekânsal yayılma göstermediği tespit edilmiştir. Diğer bir dijital ekonomi değişkeni olan fiber kablo uzunluğu ilin ekonomik büyümesine doğrudan katkı sağladığı gibi mekânsal etki göstererek yayılma etkisi de göstermektedir. Mobil telefon aboneliğinin ise ne doğrudan ne de dolaylı olarak büyümeyi etkilediği yönünde bir kanıt bulunamamıştır. Çalışmanın temel katkısı, dijital altyapı bileşenlerinin ekonomik büyümeye olan etkilerini mekânsal boyutta ele alarak literatüre yeni bir perspektif kazandırmasıdır. Elde edilen bulgular, dijital altyapı yatırımlarının etkinliğinin bölgesel özelliklere göre değişiklik gösterebileceğini ortaya koymakta ve politika yapıcılara bu alanda önemli öngörüler sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study investigates the impact of the digital economy on economic growth across Turkey's 81 provinces using spatial econometric models. It examines both the direct and indirect effects of key digital economy components broadband infrastructure, fiber optic cable length, and mobile phone subscriptions and evaluates potential spatial spillovers. The core research question is how and to what extent these components contribute to economic performance at the provincial level. Per capita Gross Domestic Product (GDP) is used as the indicator of economic growth. Within the digital economy framework, per capita broadband usage, fiber internet infrastructure, mobile phone subscriptions, electricity consumption per capita, population density, and the proportion of university graduates are employed as key variables. These indicators are analyzed in an econometric model to capture the complex relationship between digitalization and regional economic growth. The results indicate that broadband infrastructure has a statistically significant direct effect on economic growth, but no spatial diffusion effect is observed. Fiber-optic cable length, however, contributes both directly and indirectly through positive spillovers. No significant effect is found for mobile phone subscriptions. The study's main contribution is its spatial analysis of digital infrastructure's economic impacts, offering a novel perspective to the literature. The findings highlight that the effectiveness of digital investments varies by region, providing valuable insights for policymakers aiming to foster balanced digital development and reduce spatial disparities in economic performance.