Diyaliz hastalarında sağlık okur yazarlık düzeyinin yaşam kalitesine etkisi
The effect of health literacy level on quality of life in dialysis patients
  1. Tez No: 940705
  2. Yazar: MELTEM YILMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EROL ÖZMEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İletişim Bilimleri, Communication Sciences
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Manisa Celal Bayar Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sağlık Hizmetleri İletişim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sağlık Hizmetlerinde İletişim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
Amaç: Bu çalışma, Yozgat'ta diyaliz hastalarının sağlık okuryazarlık düzeyinin yaşam kalitesi üzerine etkisini ortaya koymak amacıyla yapılmıştır. Gereç ve Yöntem: Bu çalışma korelasyonel araştırma olup, örneklem seçimine gidilmemiş evrenin tamamına ulaşılması hedeflenmiştir. Araştırmaya katılmayı kabul etmeyen, ulaşılamayan hastalar örneklem dışı bırakılmıştır. Araştırmaya, Yozgat merkez ve ilçelerinde, diyaliz ünitelerinde düzenli olarak hemodiyaliz tedavisi gören 140 hasta ile gerçekleştirilmiştir. Araştırmada veri toplama aracı olarak, hemodiyaliz hastalarının sosyo-demografik özelliklerini ortaya koymak için araştırmacı tarafından hazırlanan Kişisel Bilgi Formu, yaşam kalitesi düzeylerini ortaya koymak için, Yaşam Kalitesi Ölçeği SF-36, sağlık okuryazarlık düzeylerini ortaya koymak için Türkiye Sağlık Okuryazarlık Ölçeği-32 (TSOY-32) kullanılmıştır. Araştırmada toplanan veriler, SPSS 20 (Statistical Package for Social Science) adlı bilgisayar programı ile analiz edilmiştir. Bulgular: Araştırmada hastaların yaşam kalitesi ortalama puanı ise 100 üzerinden 60,15 puan olarak saptanmıştır. Bu çalışmada cinsiyet, yaş, öğrenim durumu, yaşanılan yer, çalışma durumu, ekonomik durum, internet kullanımının, yaşam kalitesini etkilemediği bulunmuştur. Kronik böbrek yetmezliği dışında herhangi bir hastalığı olmayan hastaların, cep telefonuna sahip olan ve cep telefonunda internet bağlantısı olanların yaşam kalite puanları daha yüksek bulunmuştur (p25-33) sorunlu sınırlı sağlık okuryazarlığına karşılık geldiği görülmektedir.
Özet (Çeviri)
Objective: This study reveals the quality of life of dialysis patients in Yozgat for health literacy purposes. Method: This study is a correlational research and it is aimed to reach the entire universe without any sample selection. Patients who did not agree to participate in the study and who could not be reached were excluded from the sample. The research was conducted with 140 patients who regularly received hemodialysis treatment in dialysis units in Yozgat center and districts. As a data collection tool in the study, the Personal Information Form prepared by the researcher was used to reveal the socio-demographic characteristics of hemodialysis patients, the Quality of Life Scale SF-36 was used to reveal the quality of life levels, and the Turkey Health Literacy Scale-32 (TSOY-32) was used to reveal the health literacy levels. The data collected in the research were analyzed with the computer program SPSS 20 (Statistical Package for Social Science). Findigs: In the study, the average quality of life score of the patients was found to be 60.15 points out of 100. In this study, it was found that gender, age, education level, place of residence, working status, economic status, and internet use did not affect the quality of life. Quality of life scores of patients who did not have any disease other than chronic renal failure and those who had a mobile phone and an internet connection were found to be higher (p25-33).