Tıbbi Onkoloji Kliniğinde sarkom tanısıyla takip edilen hastaların demografik, klinik ve patolojik özelliklerinin incelenmesi
The investigation of demographic, clinical, and pathological characteristics of patients followed with a sarcoma diagnosis in the Medical Oncology Clinic
- Tez No: 940704
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUHAMMET BEKİR HACIOĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Onkoloji, İç Hastalıkları, Oncology, Internal diseases
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
Sarkomlar tüm yetişkin malignitelerinin %1'inden azını oluşturan mezenkimal kökenli heterojen tümörlerdir. Tüm vakaların yaklaşık %80'i yumuşak dokudan geri kalanı ise kemikten kaynaklanmaktadır. Dünya Sağlık Örgütü sınıflamasına göre 100'den fazla farklı histolojik alt tip bulunmaktadır. Bu tümörlerin çeşitliliği ve nadir görülmeleri, tanı zorluklarına yol açmakta ve sınırlı tedavi seçenekleriyle sonuçlanmaktadır. Çalışmamızın amacı, 2002 - 2022 yılları arasında Trakya Üniversitesi Tıp Fakültesi Tıbbi Onkoloji Bilim Dalı'nda yumuşak doku ve kemik sarkomu tanısı ile takip ve tedavi edilen hastaların klinik, demografik, patolojik özelliklerini ve tedavi seçeneklerini incelemek ve bu bulguları literatürdeki verilerle karşılaştırmaktır. Nadir görülmeleri ve heterojen yapıları nedeniyle bu malignitelere ilişkin sınırlı sayıda klinik araştırma bulunmaktadır ve amacımız, kapsamlı bir incelemeleyle literatüre katkı sağlamaktır. Çalışmamızda Ocak 2002 ile Ocak 2022 tarihleri arasında kliniğimize başvurmuş sarkom tanısı ile takip ve tedavi edilen vakalar retrospektif olarak değerlendirildi. Verileri tam olan 212 hasta dosyası incelendi. Veriler tıbbi onkoloji arşiv kayıtlarından, Trakya Üniversitesi Tıp Fakültesi otomasyon sisteminden ve hasta dosyalarından elde edildi. Elde edilen veriler, literatürle uyumlu şekilde, kliniğimizde sarkom tanısı almış hastaların %80'inden fazlasının yumuşak doku sarkomu olduğunu gösterdi. Erkeklerde sarkom sıklığı kadınlara oranla 1,3 kat daha yüksek bulundu. Hem yumuşak doku hem de kemik sarkomlarında alt ekstremiteler en sık etkilenen anatomik bölge olup hastaların en yaygın başvuru nedeni ağrısız kitle olarak saptandı. Cerrahi eksizyonun hastaların büyük çoğunluğunda birincil tedavi yöntemi olarak uygulandığı gözlendi. Tanı anında, hastaların %18,87'sinin metastatik hastalığa sahip olduğu ve en sık görülen metastaz bölgesinin akciğer olduğu gözlendi. Sarkomlarda birinci basamak tedavide en sık antrasiklin bazlı rejimler tercih edilmekte olup kliniğimizde de literatür ile benzer şekilde en sık kullanılan tedavi protokolünün doksorubisin ve ifosfamid kombine rejimi olduğu görüldü.
Özet (Çeviri)
Sarcomas are heterogeneous tumors of mesenchymal origin, comprising less than 1% of all adult malignancies. Approximately 80% of cases are derived from soft tissue, while the remaining cases originate from bone. According to the World Health Organization classification, more than 100 distinct histological subtypes exist. Their diverse nature and rarity contribute to diagnostic challenges and result in limited therapeutic options. The objective of our study is to investigate the clinical, demographic, and pathological characteristics of patients diagnosed with soft tissue and bone sarcomas at the Department of Medical Oncology, Trakya University Faculty of Medicine, between 2002 and 2022, and to compare these findings with existing literature. Given their rarity and heterogeneity, there is a limited body of clinical research on these malignancies, and our aim is to contribute to the literature through a comprehensive examination. In this retrospective study, we reviewed the medical records of patients diagnosed with sarcoma and followed at our clinic between January 2002 and January 2022. A total of 212 patient records with complete data were analyzed. The data were obtained from the medical oncology archives, the Trakya University Faculty of Medicine automation system, and patient files. Our findings revealed that, consistent with the literature, more than 80% of sarcoma patients in our clinic had soft tissue sarcomas. We observed that the incidence was 1.3 times higher in males compared to females. In both soft tissue and bone sarcomas, the lower extremities were the most commonly affected anatomical sites, and the predominant presenting complaint was a painless mass. Surgical excision was the primary treatment modality for the majority of patients. At the time of diagnosis, 18.87% of patients presented with metastatic disease, with the lungs being the most frequently involved site of metastasis. Anthracycline-based regimens are the most commonly utilized first-line treatments in sarcoma cases, and in our clinic, the combination regimen of doxorubicin and ifosfamide was most frequently administered, in line with current literature.