Polishing processes for additively manufactured metal parts
Eklemeli imalat ile imal edilmiş metal parçalara uygulanan polisaj işlemleri
- Tez No: 940766
- Danışmanlar: PROF. DR. İSHAK KARAKAYA, DOÇ. DR. METEHAN ERDOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Metalurji Mühendisliği, Metallurgical Engineering
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
Eklemeli imalat teknolojisi son yıllarda önemli ölçüde ilgi görmüştür. Eklemeli imalatla üretilmiş metalik parçaların yüzey kalitesinin düşük olması nedeniyle özellikle havacılık, dental ve medikal uygulamalar için son işleme ihtiyaç duyulmaktadır. Eklemeli imalat metotlarıyla üretilen metalik parçalara yüzey işlem uygulanması karmaşık geometriler nedeniyle zorludur. Bu çalışma, yeni geliştirilen yüzey iyileştirme yöntemlerinden biri olan kuru elektropolisaja odaklanmakta ve yüksek ilk yüzey pürüzlülüğünü azaltmak ve imal edilmiş parçaların yüzey kalitesini iyileştirmek amacıyla eklemeli imalatla üretilen titanyum alaşımlı parçaların kuru elektropolisajını araştırmaktadır. Yüzey kalitesini iyileştirme kapsamında, uygulanan voltajın, katı dielektrik reçine parçacıklarının konsantrasyonunun ve elektropolisaj süresinin etkileri incelenmiştir. Çalışmanın başında, Ti64 levhalardan kesilen kupon numunelerle deneyler yapılmış ve parametreler belirlendikten sonra Elektron Işını ile Ergitme tezgahıyla üretilmiş numuneler kullanılmıştır. Eklemeli imalatla üretilmiş numunelerin yüzey kalitesini artırmak amacıyla metansülfonik asit, sülfürik asit, hidroklorik asit ve hidroflorik asit gibi çeşitli sıvı viii elektrolit tipleri kullanılmıştır. Hidroflorik asit en etkili olan elektrolit olarak belirlenmiştir. Yüzey kalitesindeki iyileşme Taramalı Elektron Mikroskobu (SEM), Optik Mikroskop, Optik Profilometre ve pürüzlülük cihazı kullanılarak analiz edimiştir. Sonuçlar proses parametrelerinin parlatma verimliliği üzerindeki kritik rolünü vurgulamaktadır.
Özet (Çeviri)
Additive manufacturing technology has attracted considerable attention in recent years. Since the poor surface quality of additively manufactured metallic parts, post processing are required especially for aerospace, dental and medical applications. Surface post-processing of additively metallic parts is challenging due to complex geometries. This study focuses on dry electropolishing, one of the newly developed surface improvement methods and investigates dry electropolishing of titanium alloy parts manufactured by additive manufacturing with the aim of optimizing process parameters to reduce high initial surface roughness and to improve surface quality of as built parts. Within the scope of surface quality improvement, effects of applied voltage, solid dielectric resin particles concentration and electropolishing time were studied. At the beginning of the study, experiments were carried out with coupon level samples cut from Ti64 sheet plate and after the parameters were determined specimens additively manufactured by Electron Beam Melting machine were used. Various liquid electrolyte types including methanesulfonic acid, sulfuric acid, hydrochloric acid and hydrofluoric acid were used as electrolyte for improving vi surface quality of the specimens. Hydrofluoric acid was determined the most effective one. Improvement of the surface quality was analyzed by using Scanning Electron Microscopy (SEM), Optical Microscope, Optical Profilometer and roughness tester. The results highlight the critical role of process parameters on polishing efficiency.