Yol ağının kurp kesimlerinde şerit disiplininin sağlanmasına yönelik bir öneri
A proposal for providing lane discipline in curved sections of the road network
  1. Tez No: 940767
  2. Yazar: AKİF AKBULUT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. UFUK KIRBAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ulaşım, İnşaat Mühendisliği, Transportation, Civil Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mühendislik Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 130
Özet
Bu tez, karayolu ulaşım sistemlerinde özellikle kurp kesimlerinde şerit disiplinini sağlamaya yönelik delinatörlerin etkisini incelemektedir. Araştırma, trafik akışını düzenlemeyi, yol kapasitesini artırmayı ve kazaları azaltmayı amaçlamaktadır. Samsun Ondokuz Mayıs Üniversitesi Konukevi yolu üzerinde bulunan ardışık iki kurp bölgesinde yapılan saha çalışmalarıyla, delinatörlü ve delinatörsüz durumlar karşılaştırılarak trafik düzenlemelerinin etkileri analiz edilmiştir. Delinatörlerin kullanımı, araçların şerit değiştirme davranışlarını sınırlandırmış ve trafik akışını daha düzenli hale getirmiştir. Araştırma, trafik yoğunluğu ve kuyruklanma sürelerinde önemli azalmalar olduğunu ortaya koymuş, yol kapasitesinin daha verimli kullanılmasına katkı sağlandığını göstermiştir. Özellikle kurp kesimlerinde, düzensiz manevraların önlenmesiyle hem araç hızlarında iyileşme hem de kaza oranlarında düşüş gözlemlenmiştir. Bu etkiler, yığışımlı taşıt eğrileri yöntemiyle ölçülmüş ve video kayıtları üzerinden elle sayılarak detaylı analizlerle desteklenmiştir. Sonuçlar, delinatörlerin şerit disiplini sağlamada ve trafik güvenliğini artırmada etkili bir araç olduğunu göstermektedir. Çalışma, delinatörlerin kurp kesimlerinde kullanımıyla, sürücü davranışlarını düzenleyerek trafik kazalarını ve tıkanıklıkları azaltma potansiyeline dikkat çekmektedir. Ayrıca, elde edilen bulgular, trafik düzenlemelerinde delinatörlerin etkinliği konusunda karar vericilere önemli katkılar sunmaktadır. Bu araştırma, mevcut literatürde eksik kalan kurp kesimlerinde trafik düzenlemelerine ilişkin önemli bir boşluğu doldurarak, ulaştırma sektörüne ışık tutmaktadır. Sonuç olarak, delinatörlerin trafik akışını optimize etme ve güvenliği artırma etkileri bu çalışma ile ortaya konmuş, ilgili otoriteler ve yol yöneticileri için uygulanabilir çözüm önerileri geliştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis examines the impact of delineators on ensuring lane discipline, particularly in curve sections of highway transportation systems. The study aims to regulate traffic flow, increase road capacity, and reduce accidents. Field studies were conducted on two consecutive curve sections located on the Samsun Ondokuz Mayıs University Guesthouse road, comparing delineated and non-delineated scenarios to analyze the effects of traffic regulations. The use of delineators restricted vehicles' lane-changing behaviors and made traffic flow more orderly. The research revealed significant reductions in traffic density and queuing times, demonstrating improved efficiency in road capacity utilization. Particularly in curve sections, the prevention of irregular maneuvers led to improvements in vehicle speeds and a decrease in accident rates. These effects were measured using the cumulative vehicle curves method and supported by detailed analyses performed through manual counting from video recordings. The results indicate that delineators are an effective tool for ensuring lane discipline and enhancing traffic safety. The study highlights the potential of delineator implementation in curve sections to regulate driver behavior and reduce traffic accidents and congestion. Furthermore, the findings provide valuable insights into the effectiveness of delineators in traffic regulations, offering significant contributions to decision-makers. This research addresses a critical gap in the existing literature regarding traffic regulation in curve sections and sheds light on solutions for the transportation sector. In conclusion, the effects of delineators in optimizing traffic flow and improving safety have been demonstrated, and applicable solutions have been developed for relevant authorities and road managers.