Controlled release of antibacterial and anti-inflammatory drugs from hydrogel based formulations
Hidrojel bazlı formülasyonlardan antibakteriyel ve antienflamatuar ajanların kontrollü salımı
- Tez No: 940772
- Danışmanlar: PROF. DİLEK KESKİN, PROF. DR. AYŞEN TEZCANER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoteknoloji, Biotechnology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mühendislik Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Biyomekanik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
Hydrogels with hydrophilic polymeric structures which enables to absorb large amounts of water and swell and contract in order to provide with controlled release. In this study, the drug delivery system was composed of diatoms as inner compartment encapsulated by pullulan microspheres and the system was formulated in order to investigate the release profiles of luteolin and doxycycline from diatom incorporated pullulan microspheres in simulated gastrointestinal fluid (sGIF) separately with respect to controlled delivery of orally administered drugs. Luteolin as an anti-inflammatory and doxycycline as an antibacterial drug were used as model drugs for the delivery from diatom incorporated pullulan microspheres separately. The formulation and its suitability for oral delivery were assessed considering the release profiles in the conditions of sGIF including simulated gastric fluid (SGF) and simulated intestinal fluid (SIF) and material properties. Diatoms with loading capacity of 9.78 ±3 % and 10.47 ± 5.4% for luteolin and doxycycline exhibited high loading. The release patterns were examined in terms of drug characteristics and the material properties, which indicated that sustained release patterns were observed in diatoms and the formulated system.
Özet (Çeviri)
Hidrofilik polimerik yapılara sahip hidrojeller, büyük miktarda suyu emebilir ve kontrollü salınım sağlamak için şişebilir ve büzülebilir. Bu çalışmada, ilaç verme sistemi pullulan mikroküreleriyle kapsüllenmiş iç bölme olarak diatomlardan oluşmuştur ve sistem, oral yoldan verilen ilaçların kontrollü salınımı açısından simüle edilmiş gastrointestinal sıvıda (sGIF) diatom içeren pullulan mikrokürelerinden luteolin ve doksisiklinin salınım profillerini ayrı ayrı araştırmak için formüle edilmiştir. Antienflamatuar bir ilaç olan luteolin ve antibakteriyel bir ilaç olan doksisiklin, diatom içeren pullulan mikrokürelerden için model ilaçlar olarak kullanılarak salımları gözlemlenmiştir. Formülasyon ve oral uygulamaya uygunluğu, simüle edilmiş mide sıvısı (SGF) ve simüle edilmiş bağırsak sıvısı (SIF) içeren sGIF koşullarındaki salınım profilleri ve malzeme özellikleri dikkate alınarak değerlendirilmiştir. Luteolin ve doksisiklin için 9,78 ±3 % ve 10,47 ± 5,4% yükleme sağlanmış olup, diatomlara yüksek oranda yükleme yapılmıştır. Salım desenleri ilaç özellikleri ve malzeme özellikleri açısından incelendi ve diatomlarda ve formüle edilmiş sistemde kontrollü salım davranışları gözlemlendi.