The portrait of the private rental sector in Türkiye: Structural challenges & regional disparities
Türkiye'de özel kiralık sektörünün portresi: Yapısal zorluklar ve bölgesel eşitsizlikler
- Tez No: 940773
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZGÜL BURCU ÖZDEMİR SARI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Şehircilik ve Bölge Planlama, Urban and Regional Planning
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Şehir ve Bölge Planlama Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Şehir Planlama Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 113
Özet
Türkiye, farklı dönemlerde kiralık konut piyasasında çeşitli zorluklarla karşı karşıya kalmıştır. Ancak özellikle son yıllarda konut piyasasında yaşanan dalgalanmalar ve artan kira krizi tartışmaları, bu alandaki yapısal sorunların ele alınmasını zorunlu hale getirmiştir. Türkiye, birçok gelişmiş Avrupa ülkesinin aksine, kiralık konut sektörünü düzenleyen bütüncül bir politika çerçevesinden yoksundur. Bu nedenle sektör, sistematik bir planlamadan ziyade bireysel mülk sahiplerinin inisiyatifiyle şekillenen ikincil bir piyasa olarak işlemektedir. Kiralık konut piyasası büyük ölçüde ev sahipliği piyasasının bir yan ürünü olarak şekillenmektedir ve bu durum, kiracıların yeterli seçeneklere erişimini sınırlamaktadır. Arz kısıtlamaları, artan fiyatlar ve demografik değişimler gibi faktörler, yetersiz konut stoku ve artan maliyetler gibi önemli sorunlara yol açmıştır. Nüfus artışı, kentleşme ve değişen hane yapıları gibi etkenlerle artan talep, özel sektörün bu ihtiyacı karşılamakta zorlandığı bir durum yaratmıştır. Bu çalışma, 2011–2021 yılları arasındaki ulusal konut araştırmalarından elde edilen veriler aracılığıyla Türkiye'deki özel kiralık konut sektörünün kapsamlı bir şekilde analiz edilmesini amaçlamaktadır. Bu doğrultuda, Türkiye'nin kiralık konut sektörüne etkisi olan arz ve talep yönlü değişkenler belirlenip tek ve çift değişkenli analizlerle incelenmiş; iller düzeyindeki farklılıklar CBS temelli tematik haritalar oluşturularak görselleştirilmiştir. Bu analizler sonucunda, iller ve bölgeler düzeyinde çıkarımlarda bulunulmuştur ve bir takım politika önerileri geliştirilmiştir. Elde edilen bulgular, mevcut durumu ortaya koymayı, gelecekteki politika tartışmalarına katkı sağlamayı ve bu alanda devlet düzenlemelerinin önemini vurgulamayı amaçlamaktadır. Ayrıca bu araştırma, uluslararası karşılaştırmalar ve politika değerlendirmeleri gibi konulara yönelik ileride yapılacak çalışmalara bir temel oluşturmayı hedeflemektedir.
Özet (Çeviri)
Türkiye has faced various challenges in the rental housing market over time. However, recent market fluctuations and rising rent crisis debates have made addressing structural issues in this field essential. Unlike many developed European countries, Türkiye lacks a comprehensive policy framework regulating the rental housing sector. As a result, the sector operates as a secondary market shaped largely by the initiative of individual property owners. The rental market functions mostly as a by-product of the homeownership market, limiting access to adequate options for tenants. Factors such as supply constraints, rising prices, and demographic changes have contributed to significant challenges, including insufficient housing stock and growing costs. These issues, driven by population growth, urbanization, and changes in household structures, have led to increased demand for rental housing that the private sector struggles to meet. This study aims to comprehensively analyze Türkiye's private rental housing sector using data from national housing surveys conducted between 2011-2021. Supply- and demand-side variables affecting the sector were identified and examined through univariate and bivariate analyses. Provincial disparities were visualized using GIS-based thematic maps. Based on these analyses, insights at the provincial and regional levels are derived, and a set of policy recommendations is developed. The findings aim to shed light on the current conditions, contribute to future policy discussions, and emphasize the importance of state intervention in this field. This research also provides a foundation for further studies, including international comparisons and policy evaluations, to address the challenges faced by tenants in Türkiye.