Yeşil sentez ile elde edilen çinko oksit katkılı yumurta kabuğu nanokompozitlerinin (ZNO@YK) karakterizasyonu ve potansiyel biyomalzeme özelliklerinin incelenmesi
Characterization of zinc oxide additive eggshell nanocomposites (ZnO@ES) obtained by green synthesis and investigation of their potential biomaterial
- Tez No: 940796
- Danışmanlar: PROF. DR. BELGİN TUNALI, DOÇ. DR. RAFİG GURBANOV
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Biyomühendislik, Kimya, Mikrobiyoloji, Bioengineering, Chemistry, Microbiology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Nanobilim ve Nanoteknoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
Bu tez çalışmasında Althaea officinalis çiçek özütü kullanılarak çevre dostu bir yöntemle çinko oksit-yumurta kabuğu (ZnO@YK) nanokompozitleri sentezlenmiş ve biyomalzeme potansiyelleri araştırılmıştır. Çiçek özütlerinin kuersetin içeriği yüksek performanslı sıvı kromatografi (HPLC) ile belirlenmiş, en yüksek içeriğe sahip pembe çiçek özütü ile farklı molaritelerde çinko nitrat çözeltileri belirli hacimlerce karıştırılarak yumurta kabuğunda ZnO nanopartikülleri (NP) içeren nanokompozitler sentezlenmiştir. Nanokompozitlerin yapısal ve morfolojik karakterizasyonu; ultraviyole-görünür bölge spektroskopisi (UV-Vis), zayıflatılmış toplam yansıma-Fourier dönüşümlü kızılötesi spektroskopisi (ATR-FTIR), X-ışını difraktometresi (XRD), taramalı elektron mikroskobu-enerji dağılımlı X-ışını spektroskopisi (SEM-EDX) ve geçirimli elektron mikroskobu (TEM) ile yapılmıştır. Hemoliz testleri, ZnO@YK nanokompozitlerinin %5'in altında hemolitik aktivite gösterdiğini ve hemokompatibiliteye sahip olduğunu ortaya koymuştur. Antimikrobiyal etkinlik, Escherichia coli ATCC 35218, Staphylococcus aureus ATCC 25923, Pseudomonas aeruginosa ATCC 27853 ve Candida albicans ATCC 10239 karşı değerlendirilmiş; minimum inhibitör konsantrasyon (MİK) ve agar difüzyon testlerinde özellikle ZnO@YK4 numunesi güçlü etki göstermiştir. Escherichia coli ATCC 35218 ve Pseudomonas aeruginosa ATCC 27853 karşı yapılan biyofilm inhibisyon testleri ZnO@YK2 ve ZnO@YK4'ün biyofilm oluşumunu önemli ölçüde engellediğini ortaya koymuştur. L929 fibroblast hücreleri üzerinde yapılan MTT sitotoksisite testleri, nanokompozitlerin biyouyumlu olduğunu ve hücre proliferasyonunu desteklediğini göstermiştir. Bu çalışma, ZnO@YK nanokompozitlerinin biyomedikal uygulamalar için umut vadeden, biyouyumlu ve antimikrobiyal materyaller olarak değerlendirilebileceğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
In this thesis study, zinc oxide-eggshell (ZnO@ES) nanocomposites were synthesized by an environmentally friendly method using Althaea officinalis flower extract and their biomaterial potential was investigated. Quercetin content of flower extracts was determined by high performance liquid chromatography (HPLC), nanocomposites containing ZnO nanoparticles (NP) in eggshell were synthesized by mixing certain volumes of different molar zinc nitrate solutions with the highest content of pink flower extract. Structural and morphological characterization of nanocomposites were performed by ultraviolet-visible spectroscopy (UV-Vis), attenuated total reflection-Fourier transform infrared spectroscopy (ATR-FTIR), X-ray diffractometry (XRD), scanning electron microscope-energy dispersive X-ray spectroscopy (SEM-EDX) and transmission electron microscope (TEM). Hemolysis tests revealed that ZnO@ES nanocomposites showed hemolytic activity below 5% and had hemocompatibility. Antimicrobial activity was evaluated against Escherichia coli ATCC 35218, Staphylococcus aureus ATCC 25923, Pseudomonas aeruginosa ATCC 27853 and Candida albicans ATCC 10239; especially ZnO@ES4 sample showed strong activity in minimum inhibitory concentration (MIC) and agar diffusion tests. Biofilm inhibition tests against Escherichia coli ATCC 35218 and Pseudomonas aeruginosa ATCC 27853 revealed that ZnO@ES2 and ZnO@ES4 significantly inhibited biofilm formation. MTT cytotoxicity tests on L929 fibroblast cells showed that the nanocomposites were biocompatible and supported cell proliferation. This study indicates that ZnO@ES nanocomposites can be considered as promising, biocompatible and antimicrobial materials for biomedical applications.