ZnO katkılı hidroksiapatitin sentezi ve elektroanalitik uygulaması
Synthesis of ZnO doped hydroxyapatite and its electroanalytical application
  1. Tez No: 878922
  2. Yazar: AYŞE GÖREN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ERSAN TURUNÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Nanoteknoloji ve İleri Malzemeler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 63
Özet
Bu tez çalışmasında Onosma mersinana Riedl, Binzet & Orcan türü bitki yapraklarından elde edilen ekstrakt ile hidroksiapatit çinko oksit (HAp-ZnO) nanokompoziti yeşil sentez yöntemi ile elde edilmiştir. Sentezlenen HAp-ZnO kompoziti nitritin tayin edilebilmesi için elektrokimyasal bir sensör olarak tasarlanmıştır. Sentezlenen nanopartiküllerin yüzey ve elementel karakterizasyonları için Xışınları Kırınım Deseni (XRD), Taramalı Elektron Mikroskobu (SEM), Enerji Dağılımlı X-ışını Spektroskopisi (EDX) ve X-ışınları Fotoelektron Spektroskopisi (XPS) yöntemleri kullanılmıştır. Yüzey karakterizasyonu için gerçekleştirilen SEM analizine göre ZnO ile katkılanan HAp nanopartiküllerin birbiriyle homojen bir dağılımda olduğu görülmüştür. Atomların kimyasal durumlarını analiz etmek için geniş taramalı XPS sonuçlarına bakıldığında Zn, O, Ca, C ve P atomlarına ait belirgin pikler görülmüştür. Sentezlenen HAp-ZnO kompoziti karbon pasta elektrot (KPE) ile modifiye edilerek KPE@HAp-ZnO100 elektrodu ile nitritin tayininde kullanılmıştır. KPE@HAp- ZnO100 elektrot üzerinde 20 - 1000 μM çalışma aralığında en düşük algılama limiti (LOD) 0,14 μM olarak belirlenmiştir. Amperometrik yöntem ile KPE@HAp-ZnO100 elektrodunun seçiciliğini tespit etmek için K2CO3, CaCl2, Al2(SO4)3, Mg(Ac)2, NaNO3 ve KClO4 kimyasalları ile girişim deneyleri gerçekleştirilmiş ve sadece nitritin varlığında sensörden kayda değer akım geçişi gözlenmiştir. Gerçek örnek deneylerinde Mersin ili musluk suyu ile dere suyundan alınan numunelerle DPV tekniğiyle nitrit tayini gerçekleştirilmiştir. Gerçekleştirilen gerçek örnek deneylerinde geri kazanım oranları % 99,6 - % 108,5 ve bağıl standart sapma değerleri % 4,03 - % 6,40 aralığında belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis study, hydroxyapatite-zinc oxide (HAp-ZnO) nanocomposite was synthesized using an extract obtained from Onosma mersinana Riedl, Binzet & Orcan plant leaves via a green synthesis method. The synthesized HAp-ZnO composite was designed as an electrochemical sensor for the determination of nitrite. X-ray Diffraction (XRD), Scanning Electron Microscopy (SEM), Energy Dispersive X-ray Spectroscopy (EDX), and X-ray Photoelectron Spectroscopy (XPS) techniques were used for the surface and elemental characterizations of the synthesized nanocomposites. According to the SEM analysis conducted for surface characterization, it was observed that the HAp nanoparticles doped with ZnO were homogeneously distributed. Survey-scan XPS results showed distinct peaks for Zn, O, Ca, C, and P atoms, indicating their chemical states. The synthesized HAp-ZnO composite was modified with a carbon paste electrode (KPE) to be used in the determination of nitrite with the KPE@HAp-ZnO100 electrode. The lowest detection limit (LOD) in the range of 20 - 1000 μM for the KPE@HAp-ZnO100 electrode was determined as 0,14 μM. Amperometric experiments were performed with K2CO3, CaCl2, Al2(SO4)3, Mg(Ac)2, NaNO3, and KClO4 chemicals to determine the selectivity of the KPE@HAp-ZnO100 electrode, and significant current response was observed only in the presence of nitrite. Moreover, nitrite determination was performed with real samples of tap water from Mersin province and river water using the DPV technique. The recovery rates in the real sample experiments were in the range of 99.6% - 108.5%, while the relative standard deviation values were measured in the range of 4.03% - 6.40%.