Ayrık eğriler üzerine bazı hesaplamalar
Some computations on discrete curves
  1. Tez No: 940802
  2. Yazar: SEBAHATTİN DURUK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ZAFER ŞANLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 30
Özet
Bu tez beş bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde, çalışılan konu, tezin amacı ile ilgili bilgi ve literatür araştırmalarına yer verilmiştir. İkinci bölümde, klasik düzgün eğrilerin bazı özellikleri ve uzayda dönmeler tanıtılmıştır. Üçüncü bölümde, kuaterniyonlar ve uzayda dönme hareketi ilişkisi incelenmiş, ayrık Frenet çatısı tanımlanmıştır. Dördüncü bölümde, ayrık Frenet eğrisinin ayrık çokgeni tanımlanmış ve bazı özellikleri verilmiştir. Beşinci ve son bölümde ise elde edilen veriler ışığında literatür kazanımları ve sonuçlarına yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis consists of five chapters. In the first chapter, information and literature researches about the subject studied and the aim of the thesis are given. In the second chapter, properties of classical smooth curves and spatial rotations are introduced. In the third chapter, relation between quaternions and spatial motion are examined and discrete Frenet frames are introduced. In the fourth chapter, discrete curvature polygons of a discrete curves are introduced. In the fifth and last chapter, the contributions to the literature and the results are given in the light of the obtainments.